“Gerileme var, gevşemek yok”

 “Tedbirlere uyarsak şubatta tek haneli vaka rakamlarını görürüz”

Vali Avni Çakır, ilimizdeki korona vakalarında ciddi anlamda gerileme gerçekleştiğini, tablonun her geçen gün de iyiye gittiğini belirtirken bunda alınan tedbirlerin çok büyük etkisinin olduğunu belirtti ve “Ama bizim açımızdan bu rakamların hassasiyeti hâlâ yüksek. Ancak her şey kontrolümüzde” dedi.

Hafta sonu çok çok daha iyi bir rakama ulaşılmasını beklediklerini belirten Çakır, “Kastamonulu hemşerilerimiz tedbirler anlamında şu ana kadar gösterdikleri duyarlılıkları gösterirse inşallah şubat ayı içerisinde tek haneli rakamları çok rahat şekilde göreceğimizi ümit ediyorum” dedi.

Vali Avni Çakır, alınan tedbirler ve uygulanan kısıtlamanın koronavirüs vakalarında düşüş yaşanmasında etkili olduğunu belirtirken, bu gidişata bakarak gevşemeye kesinlikle yer olmadığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nca tahsis edilen yeni ambulansların teslim ve dağıtım törenindeki konuşmasında salgın konusundaki son durum hakkında bilgi veren Çakır, şunları söyledi:

“İlimizde bu konuda rahatlama oldu, her geçen gün de iyiye doğru gidiyor. Bunda kısıtlamanın da etkisi çok büyük. İnşallah hafta sonu çok çok daha iyi rakama ulaşacağız.Hafta içinde şu an beklediğimiz rakamlardayız.

Geçen ay filiasyon toplantısında bu rakamlardaki inişi görünce,‘Tedbirlere sıkı sıkıya uymak kaydı şartıyla ocak sonu itibariyle tek haneli rakamlara ineceğiz’ demiştim. Çünkü en ufak bir aksaklık, bu konudaki bir gevşeme hemen sonuçlara yansıyor. Mesela bir ilçemizde birkaç gündür vaka görülmezken, dün bir köyümüzde dışarıdan gelen birisinin bulaştırması ile birden bire 3-4 vakayı aynı anda görüldü. Bunun içinde hijyen, mesafe ve maske kurallarına ve uygulamalarına harfiyen uymamız gerekiyor. Tedbiri elden hiç bırakmayacağız. Bu sayede ilimizde, Allah’a çok şükür, çok ciddi anlamda gerileme gerçekleşti, ama bizim açımızdan bu rakamların hassasiyeti hâlâ yüksek. Ancak her şey kontrolümüzde. Kastamonulu hemşerilerimiz tedbirler anlamında şu ana kadar gösterdikleri duyarlılıkları gösterirse inşallah şubat ayı içerisinde tek haneli rakamları çok rahat şekilde göreceğimizi ben şahsen ümit ediyorum. Ama kesinlikle gevşemeye yer yok. Çünkü gevşediğimiz anda,bu bize hemen birkaç gün içinde vakalarda artış olarak geri dönüyor.”

AŞILAMA

Vali Çakır, Korona aşısıyla ilgili de şu bilgileri verdi:

“Sağlık teşkilatı çalışanlarımızın aşıları tamamlandı. 90 yaş üzerindeki ve huzurevlerindeki vatandaşlarımız için yeterli aşımız şu an için var. 90 yaş üzerinde olanlara ve huzurevlerinde kalanlara aşı vurulmaya da bugün itibaren başlandı. 90 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın aşılaması sağlık kuruluşlarına gelmelerine gerek olmadan evlerinde yapılacak. Onlarda bittikten sonra kademeli bir şekilde aşağı doğru ve kronik rahatsızlığı olanların aşıları yapılmaya başlanacak. Sağlık Bakanlığımız bunların takvimini belirledi. O doğrultuda herkese, bu belirlenen takvime göre sırası gelenlere aşılamaları yapılacak. Bununla alakalı olarak aşılama çalışmalarımız da hazır durumda.”

KARLA MÜCADELE

Karla mücadele konusunda da konuşan Vali Avni Çakır, “Karla mücadele konusunda her gün bilgileri ilgili kurumumuzdan alıyorsunuz. Sizlere paylaşılıyor. Hafta sonu ilimiz güzel yağış aldı. Bu anlamda özellikle sahildeki yüksek kesimlerimiz ve iç kesimlerimizde bulunan yüksek köylerimize dengeli bir şekilde bu kar yağışı dağıldı. Kar yağışı pazartesi gününe kadar devam ettiği için yoğun bir şekilde pazartesi günü yol açma çalışmalarına başladık. Bugün (dün) akşam itibariyle de İnşallah kapalı olan köy yolumuz kalmayacak. İnşallah bundan sonra da yeni yağışları da hazırlıklı bir şekilde bekliyoruz. İlimize bu yağışlar güzel ve bereket geldi. Allah’a çok şükür İnşallah önümüzdeki haftalarda da tekrar yağış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Cengiz MUHZİROĞLU