Gezici Festival Kastamonu’da

  • Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Gezici Film Festivali, bugün Kastamonu’da sinemaseverlerle buluşacak. Festivale ilişkin açıklamalarda bulunan Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ersoy Soydan, toplamda 9 filmin gösterime sunulacağını söyledi.

 

Ankara Sinema Derneğince, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla düzenlenen 26’ncı Gezici Film Festivali’nin Kastamonu ayağı 6-8 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin farklı kentlerindeki seyircilerle buluşturmak amacıyla düzenlenen ve 26. yılını kutlayan festivalde “Dünya Sineması”, “Kısa İyidir”, “Türkiye Sineması” gibi klasikleşen bölümler yer alacak.

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ersoy Soydan, festivalin Kastamonu ayağının, üniversitenin Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Kentte 7 yıldır Gezici Film Festivali’ne ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Soydan, süreci şöyle anlattı:

Gezici Film Festivali 26 yıldır Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenleniyor. Biz de 8 yıl önce, 2014 yılında ilk kez Kastamonu’da ağırlamaya başladık. 8 yıldır Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısıyım. 8 yıl boyunca, daha doğrusu pandemiyi saymazsak 7. yıl olacak bu sene, Gezici Film Festivali’nin Kastamonu ayağını ben ve akademik danışmanı olduğum Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde yapıyoruz. Bütün gösterimler ücretsiz oluyor. Her sene 3 gün, bazen 4 gün süren bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Bu sene toplamda 9 film olacak. Bunlardan 5 tanesinin ekipleri bizimle beraber olacak. Tamamen ücretsiz. Öğrencilerimizin organizasyonuyla üniversitemizin salonlarında yapılacak.”

Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül almış Türk ve yabancı filmlerin yer aldığını kaydeden Soydan, “Kastamonu’da ‘festival zamanı’ diye bir laf var. Aralık ayının ilk günleri festival zamanı olarak anılıyor ve herkes işlerini buna göre ayarlıyor. Kastamonu İletişim Fakültesi öğrencilerinin özverisiyle bugünlere geldik. Herkesi bu festivale bekliyoruz” diye konuştu.