Giresun’da sel felaketi

Giresun’u etkisi altına alan sağanak yağış şehrin birçok yerinde su baskınlarına ve tahribata yol açtı. Sel ve heyelanların yaşandığı Giresun’da 1’i asker 4 kişi hayatını kaybetti. 4’ü jandarma personeli olmak üzere toplam 12 kişiyi de arama çalışmaları sürüyor.

Dereli ilçe merkezi yakınlarından geçen Aksu Deresi’nin taşmasıyla cadde ve sokaklar adeta nehre döndü. Taşkının şiddetinin artması nedeniyle yol kenarlarında park halindeki araçlar sele kapıldı. İşyerlerinde yaklaşık 1 metreye kadar su baskınları yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlerden birinin jandarma olduğunu açıkladı.

118 köy yolunun kapalı olduğunu belirten Bakan Soylu, “Dereli’de kullanılabilir durumda tek bir dükkan yok, hepsi tamamen tarumar olmuş. Devletimiz bütün gücüyle beraber hem buradaki yaraları saracaktır hem de vatandaşımızın yanında olacaktır” dedi.

Kayıp vatandaşların ve Jandarma personelinin arama çalışmalarının da sürdüğünü söyleyen Bakan Soylu, “Tirebolu-Doğankent yolunun 12. kilometresindeki 5 jandarmamızın, bir de iş makinesi operatörünün düştüğü deredeki arama kurtarma çalışmaları da devam ediyor. Orada bir jandarmamızın şehit haberini söylemiştim, diğerleriyle ilgili de arama kurtarma çalışmaları devam ediyor” diye konuştu.