“Gizlimiz saklımız yok, kamu yararı var”

  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Belediye Meclisi’nin önceki akşam yapılan toplantısında görüşülüp kabul edilen imar planı değişikliğinin komisyona bile gelmeden ve bilgi edinilmeden sosyal medya üzerinden tartışma konusu yapılmasını eleştirdi.
  • Meclis oturumlarını canlı yayınladıklarını, gizli saklı bir şeyleri olmadığını vurgulayan Vidinlioğlu, söz konusu imar değişikliğine kamu yararı bulunduğu için gidildiğini belirtti ve konunun muhatabı ile görüştüğünde kendisinin işin bu boyutunu bilmediğini söylediğini ifade etti.

Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci toplantısını  önceki akşam yaptı.

İmar konularının görüşüldüğü oturumda,Saraçlar Mahallesi Polis Okulu alt kısmındabulunan46 bin 400 metrekarelik parselin üzerinde bulunan Orhan Hazer’e ait ticaret ve konut alanının “Ayrık Nizam 5” olan imar hakkının 10 kata çıkarılması yönündeki teklifi görüşüldü.

İmar Komisyonu kararında, 46 bin 400 metrekare büyüklüğündeki parselin 19 bin 750 metrekaresinde ticari ve konut (yüzde 42,56) diğer 26 bin 650 metrekaresinde ise yollar dahil olmak üzere özel sektör yatırımı da olsa kamusal hizmete yönelik kullanımlar (yüzde 57,44) olarak düzenlendiğinin tespit edildiği belirtildi.

Komisyon ayrıca, imar plan değişikliğinde yer alan özel sağlık tesisi alanının, sağlık tesisi alanı olarak düzenlenmesi, teknik altyapı olarak ayrılan yol, trafo, park, sağlık tesisi alanı, cami ve ortaokul alanı kullanımlarının bedelsiz olarak kamuya terkinin sağlanması, konut ve ticaret alanında daha sonra ada bazı yüzde 10 emsal artışı talep edilmemesi karşılığında imar planı değişikliğinin oybirliği ile kabulüne karar verildiğini açıkladı.

Komisyon raporu, CHP Belediye Meclis üyesi Özgür Ergülenoğlu’nun ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.

VİDİNLİOĞLU: KONUNUN SOSYAL MEDYAYA TAŞINMASI DOĞRU DEĞİL

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, söz konusu imar değişikliğininMeclis’e gelmeden sosyal medyaya taşındığına işaret ederek şunları söyledi:

“Daha komisyon toplanmadan, komisyon karar vermeden, komisyonun kararı bilinmeden bu sosyal medya paylaşımını nezaket kuralları ile çok fazla bağdaştıramadım. Her kim yaparsa, hangi gerekçe ile yaparsa yapsın. Sonuçta hepimiz seçilmiş insanlarız, herkes demokratik haklarını sonuna kadar kullanabilir. Ben belediye başkanı olarak kendi grubumuzda bile her arkadaşımızın fikrini alıyorum. Onun neticesinde bir karara varıyoruz. Ama henüz daha bizim bile görüşmediğimiz, bizim bile gündemimizde olmayan bir konunun sosyal medyaya bu şekilde taşınması doğru değil. Ben konunun muhatabı ile görüştüğümde. ‘Bu işin o boyutunu bilmiyordum’ dedi. Keşke o boyutunu bilip de paylaşılsaydı. Çok da şık olurdu. Bende kendilerini bilgilendirirdim. Sonuçta meclisimizi bile canlı yayınlıyoruz. Gizli-saklı bir şeyimiz yok. Meclisimizin kararıdır. Yanında olan yanında durur, karşısında olan karşısında durur. Fakat bundan sonrası için herhalde bu tarz şeyler olmaz diye düşünüyorum”

“KAMU YARARI VAR”

İmar plan değişikliğinde kamu yararı olduğunu da ifade eden Başkan Vidinlioğlu, bununla ilgili de şu bilgilendirmede bulundu:

“Kaldı ki burada kamu yararı söz konusu. Kanunen yüzde 40 olmasına rağmen, kamuya terk edilen alan yüzde 60’larda. Özel sağlık tesisi, resmi sağlık tesisi durumuna dönmüş durumda. Seçim döneminde bizimde hassasiyetimizde yüksek katlar. Zaten yüksek katlardaki bu hassasiyetlerimizi her platformda dile getiriyoruz. Hatta bu taleplerle ilgili ben öncesinde görüşme yapıyorum. İleride gündeme gelecektir. 15 kat için elinde ruhsatı olmasına rağmen, 15 kata izin vermem dediğim için katını çekenleri biliyorum. Mevzu bahis olan yerin etrafında 15 katlı yerleşimler var. Biz ona rağmen, bir de kot farkından dolayı aşağıda kalıyor. 10 kat bile, 10 kat gibi görünmeyecek. ‘Orada 5 kat izin vardı, 5 kattan sonrasını konuşuyoruz’ gibi şeyler doğru değil. Bazı durumlarda kamu yararı göz önüne alınarak inisiyatif alınabilir. Bunların hepsi mevzuatlar ve kurarlar çerçevesinde görüşülür, meclis karar verir. Biz hiçbir şeyi gizli saklı yapmadan, canlı yayında olan biteni Kastamonu ile paylaşıyoruz. İnşallah bundan sonrası için bu tarz paylaşımlardan önce bilgi alınır. Bilgi alındıktan sonra da karşısında olabilirsiniz. En azından asgari nezaket kuralları çerçevesinde hiç değilse komisyon toplanmadan, konu meclise gelmeden, böyle bir konu sosyal medya üzerinden paylaşılmaz.”

ERBİLGİN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, imar plan değişikliği ile ilgili olarak dün sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yapmıştı:

“Kastamonu Belediye Meclisi toplanıyor. Umuyorum ki; 31 Mart öncesi ‘şehrin imarını bitirdiler’ diyenler bugün Saraçlar Mahallesi’nde mevcutta Ayrık Nizam 5 kat olan imar hakkını 10 kata çıkarmazlar. Umarım kişiye özel karar almazlar. Umarım Kastamonu’yu savunurlar.”