Gölköy, “uzman” kışlası oluyor

• Kastamonu Gölköy 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı’nda önümüzdeki haftalarda kademeli olarak uzman erbaş eğitimine geçileceği öğrenildi.
• Jandarma teşkilatı dönüşüm aşamasında uzman erbaş alımlarına hız verecek. Bu uzman erbaşların eğitim birlikleri arasında ise Kastamonu Gölköy de bulunuyor.
Uzman erbaşların birer kamu görevlisi gibi maaş alıyor olması Kastamonu ekonomisine olumlu katkı sağlayacak.
Kastamonu Gölköy 5. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı’nda önümüzdeki haftalarda kademeli olarak uzman erbaş eğitimine geçileceği öğrenildi.
Uzun dönem acemi erlerin eğitim birliği olarak kurulan Gölköy, daha sonra kısa dönem askerlerin eğtiim birliğine dönüştürülmüştü. Geçtiğimiz haftalarda Hatay Serinyol’daki eğitim birliğinin kapatılması sonrasında uzun dönem askerlere yeniden kapısını açan Gölköy 5. Jandarma Eğitim Alayı, önümüzdeki haftalarda uzman erbaşlar için de eğitim merkezi olacak.

Jandarma teşkilatının İçişleri Bakanlığı’na bağlanması sonrasında, er ve erbaş dönemi ilerleyen dönemde tamamen kalkmış olacak. Jandarma teşkilatı bu dönüşüm aşamasında uzman erbaş alımlarına da hız verecek. Bu uzman erbaşların eğitim birlikleri arasında ise Kastamonu Gölköy bulunuyor. İlerleyen dönemde ise Gölköy’ün tamamen uzman erbaş eğitim birliğine dönüştürülmesi bekleniyor.

Bu gelişme Kastamonu ekonomisi için de büyük önem taşıyor. Kısa dönem askerlere ev sahipliği yaptığı dönemde çarşı izni olmadığı için ekonomik olarak istediği faydayı tam olarak sağlayamayan Kastamonu esnafı, uzun dönem askerlerin gelerek çarşı iznine çıkmasıyla birlikte bir nebze olsun rahat nefes almıştı. Şimdi uzman erbaşların da eğitimlerini Kastamonu’da yapacak olması ekonomik hareketliliği arttıracak. Uzman erbaşların birer kamu görevlisi gibi maaş alıyor olması Kastamonu ekonomisine olumlu katkı sağlayacak. • ERHAN VEREN