Gözler PFDK’da

Kararların bugün açıklaması bekleniyor

  • TFF’ninErgene Velimeşe maçı sonrasından çıkan olaylar nedeniylePFDK’ya sevk ettiği GMG Kastamonuspor, “Çirkin ve kötü tezahürat’, ‘Saha olayları’, “takım halinde sportmenliğe aykırı hareket” ve “Usulsüz seyirci alınması” konularında ciddi cezalarla karşı karşıya…
  • Kulübün yanı sıra Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, Sportif Direktör Güney Kanat, Yardımcı Antrenör Bülent Üstünel, kulüp idarecisi Fatih Yiğit ile futbolcular Alican Karadağ ve Yusuf Türk datedbirli olarak PFDK’ya sevk edildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), GMG Kastamonuspor-Ergene Velimeşespor maçında çıkan olaylar nedeniyle iki kulübü, teknik sorumlularını ve bazı yöneticilerini Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk etti.

GMG Kastamonuspor; ‘Çirkin ve kötü tezahürat’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 53. maddesi, ‘Saha olayları’ nedeniyle 52. maddesi, ‘6 futbolcusunun sarı kart ve 1 futbolcusunun kırmızı kart görmesi nedeniyle takım halinde sportmenliğe aykırı hareketi’ nedeniyle 40. maddesi ve ‘Usulsüz seyirci alınması’ nedeniyle de Futbol Disiplin Talimatı’nın 49. maddesi gereği PFDK’ya sevk edildi.

Ayrıca Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, aynı maçtaki ‘Saldırısı’ ve ‘Hakareti’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 44 ve 41. maddesi uyarınca, antrenör Bülent Üstünel de ‘Saldırısı’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. maddesine göre PFDK’ya gönderildi.

GMG Kastamonuspor’da futbolcular Alican Karadağ ve Sportif Direktör Güney Kanat, ‘Hakaret’ nedeniyle PFDK’ya sevk edilirken, kırmızı-siyahlı futbolculardan Yusuf Türk ise  aynı maçtaki ‘Saldırısı’ ve ‘Hakareti’ nedeniyle disipline sevk edildi.

Ayrıca kulüp idarecilerinden Fatih Yiğit’te aynı müsabakadaki ‘Saldırısı’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi uyarınca ve ‘Talimatlara aykırı hareketi’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 46. maddesi ile Akreditasyon Talimatı’nın 7/1 maddesi uyarınca 24 Şubat 2020 tarihinden itibaren tedbirli olarak PFDK’ya sevk edildi.

TFF, aynı müsabakadan Ergene Velişeme’yi de PFDK’ya sevk etti. Ergene Velimeşespor antrenörü Özgür Sağlam, kulüp idarecisi Ersin Civan, kaleci antrenörü Elvan Tok, Ergene Velimeşe futbolcuları İbrahim Fatih Dilek ve Cabir Coşar da ‘Saldırı’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 44. maddesi uyarınca disipline sevk edildi.

TFF’nin, PFDK’nın bugün gerçekleştireceği toplantının ardından cezaları açıklaması bekleniyor.

DİSİPLİNE SEVK KARARLARININ DAYANDIRILDIĞI MADDELERİN AÇILIMI İSE ŞÖYLE:

53.Madde; Çirkin ve Kötü Tezahürat: 2. Lig için 20 bin TL’den 40 bin TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir.

52.Madde; Saha Olayları: Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.  Disiplin Kurulu; seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeni ile olaylardan sorumlu kulüplere olayın ağırlığına göre, para cezası, saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi sorumlu kulüp hakkında, bu cezalardan herhangi birini vermekle de yetinebilir.

40.Madde; Takım Halinde Sportmenliğe Aykırı Hareket: Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında takımın en az altı futbolcusunun hakem tarafından sarı veya kırmızı kartla cezalandırılması. Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında takımın en az üç futbolcusunun hakem tarafından müsabakadan ihraç edilmesi. Müsabaka öncesinde, sırasında veya sonrasında, birden fazla futbolcunun veya görevlinin birlikte hareket ederek bir müsabaka görevlisine hakaret etmesi, kararlarına karşı sportmenliğe aykırı şekilde itiraz ederek karşı çıkması, baskı kurmaya çalışması, tehdit etmesi, söz konusu kişiye karşı güç kullanması. 2. Lig kulüplerine, görülen her bir sarı kart için 350 TL, kırmızı kart için 750 TL para cezası verilir.

49.Madde; Usulsüz Seyirci Alma ve Merdiven Boşluklarının Boş Bırakılmaması: Stadyuma giren seyirci sayısı hakkında gerçeğe aykırı belge düzenleyen, beyanda bulunan, stadyuma seyirciyi biletsiz olarak veya bilet yerine herhangi bir belge ile sokan, stadyuma veya tribüne kapasitesi üzerinde seyirci alan veya benzeri fiillerle menfaat sağlayan 2. Lig kulüplerine  13 bin TL’den 26 bin TL’ye kadar para cezası verilir.

44.Madde; Saldırı: Saldırının, futbolculara, yöneticilere, görevlilere veya diğer kişilere yönelik olması halinde; 5 ila 10 müsabakadan men cezası. Kulüp yöneticilerine 75 ila 180 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte 2. Lig kulübü yöneticileri için 15 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar para cezası. Görevlilere ve diğer kişilere, 5 ila 10 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 45 ila 90 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

41.Madde; Kişilik Haklarına Saldırı, Hakaret, Tehdit ve Tükürme: TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan; Futbolculara 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 3 ila 7 müsabakadan men cezası; Kulüp yöneticilerine 30 ila 60 gün; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 75 ila 150 gün hak mahrumiyeti cezası ve 2. Lig kulübü yöneticileri için 13 bin TL’den 25 bin TL’ye kadar para cezası; Görevlilere ve diğer kişilere 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 3 ila 7 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 21 ila 50 gün arasında hak mahrumiyeti cezası, verilir.