Grip dönemi alarmı

“65 yaş üzeri zatürre ve grip aşısı olmalı”

Eğitim ve Araştırma HastanesiBaşhakimiProf. Dr. Zafer Ergül, düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki ay itibariyle başlayacak olan grip döneminde pandemi riskinin daha da artacağı uyarısında bulunurken, halkın ve kamu görevlilerinin desteğine ihtiyaç duyacaklarını vurguladı.

Bayram tatili sonrasında vaka sayısının arttığını belirten Prof.Dr. Ergül, “65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın hem zatürre hem de grip aşısını yaptırmalarını ben öneriyorum. Grip dönemi olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarının daha tehlikeli sonuçlar getireceğini düşünüyorum” dedi.

 

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, gerçekleştirdiği basın toplantısı ile koronavirüs salgını hakkında bilgi verdi.

Basın mensuplarıyla Kovid-19 servisini gezen Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül, “Bayram ziyaretleri, vaka sayısını arttırdı. Burası bir pandemi hastanesi ve Kastamonu’nun tek pandemi hastanesidir. Bir süre daha halkımızdan rica ediyorum, bu dönemi aşana kadar sabırlı olsunlar” dedi.

11 Mayıs 2020’de Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldiğini 5 Ağustos 2020’de ise başhekim olarak görevlendirildiğini söyleyen Prof.Dr.Zafer Ergül, şöyle konuştu:

“Görevim süresince Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakülte afiliye olduğu için işbirliği içinde çalıştırmaya gayret edeceğiz. Bu hastanenin bazı sıkıntıların olduğunu ve eksikliklerimiz olduğunu gözlemledim. Bu yönde bir çalışmamız olacak. Ancak bu dönemde Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin asıl sıkıntısı korona ile mücadele olacak. Hem doktor arkadaşlarımız, hem sağlık personeli hem de sivil personel arkadaşlarımız koronavirüsle mücadelede özveriyle çalışıyorlar. Bunu gözlemledim. Bu çalışmanın sonuçlarını inşallah alacağız. Ancak Eylül-Ekim ayı gibi grip hastalarının yaygın olacağı bir döneme giriyoruz. Bu dönem de koronavirüsle de mücadeleye devam edeceğiz. Sadece sağlık personeli değil, tüm halkımız, kamu personeli bizlere destek olmalı. Bu mücadeleyi tüm yurtta olduğu gibi aşmaya çalışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi maske, mesafe ve hijyene dikkat edeceğiz.  Bu asla ihmal etmemiz gerekiyor. Eğer ihmal edersek sayılar giderek artacak. Hastanenin yatak kapasitesi belli, yoğun bakım sayısı belli. Mesafe ve hijyene çok önem veriyoruz. 65 yaş üzerindekiler için önerim şu:Hem zatürre hem de grip aşısını yaptırmalarını ben öneriyorum. Grip dönemi olan Eylül-Ekim-Kasım-Aralık aylarının daha tehlikeli sonuçlar getireceğini düşünüyorum. Sayın Valimiz bu mücadele, sağolsun bize çok destekleri oluyor. Devamlı toplantılar yapıyor ve o toplantılarda kararlar alınıyor. Bu kararlara da titizlikle uyulması gerekiyor. Sağlık personeli ile halkımız el ele vererek bu dönemi aşmalıyız.”

Bayram öncesinde ciddi oranda düşen vaka sayılarının yeniden artışa geçtiğini de söyleyen Başhekim Ergül, “Bayram ziyaretleri kültürümüzde var. Mutlaka bayram ziyaretleri yapılır. Biz de bayramdan önce vaka sayısı belirgin düşmüştü.  Kastamonu, vaka azalmalarında önde giden illerden birisiydi. Fakat bu ziyaretler vaka sayısını arttırdı. Sıkı olan mücadelemizi daha sıkı yapıyoruz. Normal şartlardaki hastane çalışmasını ve ameliyatları yeteri kadar yapamıyoruz. Burası bir pandemi hastanesi ve Kastamonu’nun tek pandemi hastanesidir. Bir süre daha halkımızdan rica ediyorum, bu dönemi aşana kadar sabırlı olsunlar. Acil dışında diğer vakaları alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sağlık Bakanlığının algoritmasını uyguluyoruz” diyen Başhekim Ergül, “Bu algoritmada Kovid-19’lu birisiyle temas ettiğiniz zaman sizin herhangi bir semptomunuz, rahatsızlığınız yoksa, siz temaslı olduğunuzu biliyorsanız; 14 gün izolasyon öneriyoruz. Her birey kendini evde izole edebilir. Eğer bir şikayeti varsa; öksürük, karın ağrısı, ishal,  nefes darlığı olabilir. Bu tür hastalara test yapıyoruz. Bunun dışında her temaslıya test yapmak zorunda değiliz, takip ediyoruz. Çünkü bu da hastaneye ayrı bir yük getiriyor. İş akışını aksatmaya yol açıyor. Kovid-19’u hep beraber öğrendik. Herkes Kovid-19 tedavisini biliyor. Bizim ekstradan bir şey önermemize gerek yok. Ama her temaslının bir şikayeti yoksa hastanemize gelip ‘PCR testi yapın’ demesi yoğunluğu artırıyor. 65 yaş üzerinde kronik hastalığı olanlar mutlaka gelmelidir, onların testini yapıyoruz” dedi.