GSTF Grafik Tasarımcıların sergisi; “Bir Şey Yapmalı”

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü 4. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Bir Şey Yapmalı’ adlı materyal ile yerleştirme sergisi açıldı.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Erhan Tarlakazan’ın Tasarım Atölyesinde öğretim gören 4. sınıf öğrencilerinin sosyal konular hakkında yaptığı 30 çalışmadan oluşan sergi 7 gün boyunca gezilebilecek.

Burak Erhan Tarlakazan

Tarlakazan, serginin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü 4. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Bir Şey Yapmalı” adlı materyal ile yerleştirme sergimizi bugün açıyoruz. Sergimizin kavramı “Bir Şey Yapmalı” idi. İnsan hayatı boyunca hepimiz bir şeylerin eksikliğini hissediyoruz. Bazen dile getiremiyoruz. Bu dile getiremediğimiz şeyleri öğrencilerimize bıraktık, genelde sosyal konular olmakla beraber ne yapabilirizin cevabını aradık, eğitimciler olarak biz bunun eğitimini veriyoruz. Bu anlamda bir şeyler yapıyoruz. Yöneticilerimiz de buna izin veriyor ve bizimle beraber oluyorlar, bu anlamda bir şey yapıyorlar. Sergimiz çeşitli çevresel, sosyal ve sanatsal konularda öğrencilerin yorumlarının yer aldığı malzemeye dayalı eserler, toplumun duyarlılığını artırmak, farkındalık yaratmak, dikkat çekmek gibi amaçlarla, bir araya getirildi.

Sergi bir hafta süresince güzel sanatlar ve tasarım fakültesi sergi salonunda ziyaretçileri ağırlamaya devam edecek.

Açılışımıza katılanlara da teşekkür ediyoruz, katılımcılarımız öğrencilerimizin yanında oldular, katılımınızla öğrencilerin de hatırlarında çok güzel şeyler yaptınız. Öğrencilerimiz de kendince ne yapabilirin de cevabını bu sergide istediklerini yaparak buldular. Ayrıca güzel ve ziyaretçilerimizin üzerinde iz bırakan bir sergi açılmasına sebep olan öğrencilerimi de kutluyor, başarılar diliyorum.”

Esra Atacan

Öğrenci Esra Atacan da sergiyle ilgili olarak,”İnsanlık artık gerçekten birşey yapmalı,  sosyal konulara göz yummamalı,  sanatla uğraşmalı, kitap okumalı, bizi ileriye götürecek şeyler bunlar. Bizde farkındalık oluşturmak adına sergimizde bu konulara değindik.İnsanların yaşam hayatlarında yapmamaları gerekenleri burada canlandırdık. Çok güzel ve anlamlı da bir sergi oldu. Bize her konuda yardımcı olan hocalarımıza ve açılışımıza katılan tüm herkese de arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu..

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Salonundaki serginin açılışına  Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı  Opr. Dr. Galip Vidinlioğlu,  İl Emniyet Müdürü Necati Deniz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, Kastamonu Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal,  Azdavay Kaymakamı Melih Aydoğan, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretim üyeleri, fakülte öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU