Gurbetçi ailenin başarı öyküsü

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan Türkiye’nin ‘en parlak’ 100 şirketini kapsayan liste açıklandı. Listede yer alan şirketler 2013-2016 yılları arasında Türkiye’nin aynı dönemdeki GSYH artış hızının iki katı üzerinde büyüme gösterdi.

Kastamonu’dan İstanbul’a göç eden Taşköprülü Ahmet Hamdi Kadiroğlu’nun 1952’de pastane açarak temellerini attığı Elvan Gıda, büyüme gösteren 100 şirket arasında 8. sırada yer aldı. Elvan Gıda’nın üç yıllık birleşik büyüme oranı yüzde 33,70 olarak açıklandı.

KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Elvan Şirketler Grubu Grup Başkanı Hidayet Kadiroğlu, şirketlerinin kuruluş aşamasını şu sözlerle anlatmıştı:

“Dedem Ahmet Hamdi Kadiroğlu, 1940’lı yıllarda Kastamonu’dan İstanbul’a gelerek o zamanın tek çikolata fabrikası Şark Çikolata’nın ustabaşı olarak çalışıyor. Geçen yıllarla beraber ailesini de getiriyor ve babam Mustafa Kadiroğlu da küçük yaşlardan itibaren babasına destek olmak için üretilen şeker ve çikolataları trenlerde satıyor. Dedem emekli olduktan sonra 1952 yılında bir pastane açıyor ve ailece işi yürütüyorlar. Zeytinburnu’ndaki bu dükkan zaman içinde büyüyor ve başka pastanelere üretim yapar hale geliyor. Ben de küçük yaşlardan beri işin içerisindeydim hiç bir zaman işten kopamadım.”

ELVAN GIDA KİMDİR?

Elvan Gıda, bugün 6 tanesi yurt içinde, 2 tanesi yurt dışında bulunan fabrikaları ve 2000’e yakın çalışanı ile uluslararası bir kimliğe bürünmüş; artan ürün gamı ile paralel Elvan Gıda, Cici Çikolata, ANL Gıda, Cicisüt, Intersweet, Element ve Ahmet Hamdi Makine şirketleri ile bir şirketler grubu haline gelmiştir.

Elvan Şirketler Grubu’na bağlı Intersweet şirketi; 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracat ve 200 milyon $’a yaklaşan cirosuyla Türkiye’de sektöründeki en büyük 5. ihracatçı firma konumundadır.

Grubun Element Gıda şirketi ile hammadde tedariki sağlanmakta; Cici Süt şirketi ile pst ve süt tozu üretimi yapılmakta; Ahmet Hamdi Makine şirketi ile üretimde ihtiyaç duyulan yeni teknolojiler geliştirilmektedir.

Cici, Elvan, ANL, Cicisüt markalarına sahip Elvan Grubu; kek, kruvasan, şeker, jelly şeker, çikolata, gofret, bar, süt tozu ve pst ürün gamı ile her geçen gün yaptığı yeni yatırımlarla ürün kategorisini genişletmektedir. 2010 yılında Elvan Grubu’na katılan Cici Çikolata San. ve Ticaret A.Ş. firması 2013 yılında yakaladığı % 1856 büyüme oranı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3. şirketi olarak seçilmiştir.

2012 yılında faaliyete geçen Ar-Ge Merkezi ile Elvan; Türkiye’de gıda sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezini kurmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Elvan Gıda, her yıl CandyIndustry tarafından hazırlanan ve Dünyanın En iyi Şekerleme Firmaları’nı sıralayan “Global 100” listesine 2013 yılında  81. sıradan girerek sektördeki başarısını uluslararası platforma taşımış; ayrıca Türkiye’den dünya markaları çıkarma programı olan Turquality marka destek programı kapsamına dahil edilmiştir.