Gürsoy’dan tepki: “Daha öncede aynı işlemler yapılıyordu”

  • Cide Belediyesi‘nin, yaz aylarında kent nüfusundaki artışla büyüyen ihtiyaçlara cevap verebilmek için merkezi bütçeden daha fazla pay alabilmek amacıyla gurbetçi hemşerilerinin ikametlerini taşıma yönündeki girişimleri inceleme engeliyle karşılaştı.
  • Bu konuda inceleme başlatılmasına CHP İlçe Teşkilatı tepki gösterdi. İlçe başkanı Tanıl Gürsoy, “Şikayet ve inceleme konusu olan nüfus taşıma işlemleri önceki belediye yönetimi tarafından da yapıldı. CHP olarak geçmiş dönemde parti ve kişi gözetmeksizin memleket yararına olduğunu düşündüğümüz bu çabalara destek verdik” dedi.

Cide ilçe merkezinin daha iyi hizmet alabilmesi için metropol şehirlerden ve ilçeye bağlı köylerden yapılan nüfus taşıma işlemlerine yönelik olarak şikayetler üzerine inceleme başlatılmasına CHP Cide teşkilatı tepki gösterdi.

Şikayet ve inceleme konusu olan nüfus taşıma işlemlerinin önceki belediye yönetimi tarafından da yapıldığını hatırlatan Cide CHP İlçe Başkanı Tanıl Gürsoy, şunları söyledi:

“Son günlerde ilçe gündemini meşgul eden nüfus taşıma konusunda halkımızı bilgilendirmek istiyoruz. Ülkemizde yerel yönetimler sahip oldukları nüfusa göre gelir desteği almaktadır. Özellikle ilçemiz gibi yaz ve kış nüfusu 5 kata kadar farklılık gösterebilen ve yaz nüfusu yine kendi gurbetçilerinden oluşan yerleşim bölgeleri bu kural nedeniyle çok büyük sorun yaşamaktadır. Cide, çok geniş bir araziye sahip ve yaklaşık 20 bin hane ve işyeri sayısı ile belli dönemlerde 50 binin üzerinde kişiye hizmet vermek durumunda kalan bir ilçedir. Bu sayı, yeni konut ve işyerlerinin eklenmesiyle her geçen gün artmaktadır. Ayrıca belediye bünyesine dahil olan yeni mahalleler, köy statüsünde oldukları dönemde hiç hizmet almadıkları için çok büyük eksikliklerle belediyemizden hizmet beklemektedir. Bu nedenledir ki geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de Cide Belediyesi, halkına daha iyi hizmet verebilmek ve ilçenin hizmet alma kriterlerini yükseltmek için nüfus artırma çalışması yapmaktadır. Bu çalışma benzer sorun yaşayan tüm yörelerde yapılmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak geçmiş dönemde parti ve kişi gözetmeksizin memleket yararına olduğunu düşündüğümüz bu çabalara destek verdik. Söz konusu Cide olduğunda asla siyasi davranmadık. Bu çabalara destek veren yetkililerin hiçbir kişisel çıkar ve art niyete sahip olmadıkları hepimizin malumudur. Dolayısı ile bu insanların mağdur edilmeleri son derece yanlış ve üzücüdür. Her şeye rağmen Cumhuriyet Halk Partisi kadroları, seçildiği her noktada olduğu gibi, Cide’de de görevini başarıyla yerine getirecektir. Nüfus taşıma işleminin usulüne uygun yapılması konusunda kanuna uygunluğun sağlanması İçin CHP olarak ayrıca tüm hassasiyeti göstereceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine sunarız”

 

Mehmet SALMAN /CİDE