Güzel günlere…

Uzun zamadır bu kadar yoğun bir hafta geçirdik mi? Kastamonu adı, Türkiye’nin ve hatta dünyanın neredeyse her yerinde duyulmaya başlandı. Örneğin, Berlin ITB Fuarı’na Türk mutfağını temsilen ilimiz katıldı. Fuara gelenler 20 çeşidin üzerindeki yöresel ürünlerimizin tadına baktı, bu lezzetleri oradaki misafirlerle buluşturan ilimiz, bakanlıktan “TAM NOT” aldı.

Yıllardır oluşumunda adımız geçsin diye çırpındığımız UNESCO, bize bir kapı araladı. UNESCO Türkiye Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Belediye Başkanı’nı makamında ziyaret etti ve ilimizin ‘Yaratıcı şehirler ağı’nda yer alabileceğini belirtti.

Tam bu haftanın başında, Avrupa’ya hentbol dersi veren ilimizin hentbol takımı Kastamonu Belediyespor, Avrupa’nın 4 takımından birisi olmayı garantileyip EHF Cup’ta yarı finale yükseldi. Türkiye için Beşiktaş neyse, Belediyespor da o oldu bir anda. Spor Bakanı bizzat tebrik etti. Yeni rakiplere korku salındı.

***

Bu arada, Kastamonu Genç Girişimciler Derneği, adına yaraşır bir biçimde işlerini ilerletmeye devam etti. KASGEG; ‘Yapay Zeka’ sonrasında, dünyanın lider e-ticaret platformu alibaba.com’un Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi ve iş ortağı Emrah Alp Cora’yı ağırladı. İstanbul’da gerçekleşen buluşmada ‘Dijital Dönüşüm’ konuşuldu.

Derken, 14 yıldır büyük bir özveriyle katıldığımız Başkent’te Kastamonu Günleri başladı. 14 yıl sonra Başkent’e ‘Başkent’ olarak gitmenin heyecanını yaşadık. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, memleketi Kastamonu’yu hiçbir yerde bırakmadığı gibi burada da yalnız bırakmadı ve açılışa katıldı. Kurtulmuş, “Başkent olmak size çok yakıştı” dedi Kastamonululara. Kastamonu’nun içindeki potansiyeli belki de herkesten daha fazla gördü. Kurtulmuş ayrıca bir de akıl verdi; “Turizme önem verin” dedi. Yerel basının, özellikle de gazetemiz kurucusu Siyami Özel’in 40 küsur senedir bas bas bağırdığı noktaya 2018 yılında bir kez daha değindi. “Turizme odaklanın, iç ve dış turist çekmek sizin elinizde” dedi.

***

Büyük güzelliklerle gelen bu haftanın devamını diliyor, yaşadığımız mevzuların da bizlere artık birer ders olmasını temenni ediyoruz…

GÖZDE MINIK