Güzel’den açıklama ve CHP’ye eleştiri

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün ardından Merkez İlçe Başkanı Av. Akif Güzel de, iktidar olarak sağlık alanında gerçekleştirdikleri icraat, salgın sürecinde genelde ve Kastamonu’da yürütülen çalışmalar konusunda yaptığı açıklamada, CHP İl Başkanı Erbilgin ve Milletvekili Baltacı’yı eleştirdi, MHP İl Başkanı Çınar ve Belediye Başkanı Vidinlioğlu’nu yapılan hizmetleri takdirle karşılamalarından dolayı övdü, sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Av. Güzel’in açıklaması şöyle:

“Son zamanlarda tüm dünya çok büyük bir salgın hastalıkla mücadele etmektedir.“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarını düstur edinen hükümetimiz bu tedbirlere dün başlamamış partimiz iktidar olduğu günden bu tarafa sağlık sistemine verdiği önem ve nerelerden nerelere getirdiği herkesin malumudur.  Bu kapsamdaki çalışmaların bir parçası olarak Kastamonu Devlet Hastanesi’nin artık ihtiyaca cevap vermeyen 4-5 hastanın aynı odada tedavi gördüğü binası yerine modern tıbbın gereklerine uygun bir hastane ilimize kazandırılarak tıbbı cihaz alt yapısı da yenilenmiştir. Haziran 2020 de Eğitim ve Araştırma Hastanesi statüsüne çevrilen hastanemizde akademik kadrolar hızla oluşturulmaya başlanmıştır.

AK Parti hükümeti olarak salgının başladığı ilk andan itibaren ülkemizde en üst düzeyde çalışma başlatılmış, süreç güncel siyasetin üzerinde insan sağlığı esas alınarak yürütülmüştür. Bu kapsamda bilim kurulu oluşturulmuş, halkımız bilinçlendirilmiş ve hastalığın en az zararla atlatılması için tüm tedbirler hızla alınmıştır. Bir taraftan ihtiyaç olan yerlerin yatak kapasiteleri artırılmak için ek salgın hastaneleri yapılmış, bu hastalıkla ilgili stratejik cihaz, teçhizat ve ilaçların öncelikle temini, sonrasında yerli üretimi konusunda gayret sarfedilmiştir. Salgını önlemek adına ilk günden itibaren aşı çalışmaları başlatılmış bu noktadaki özel teşebbüsler desteklenmiştir. Tüm dünyaya örnek olacak filyasyon çalışmaları yapılarak vakaların izi sürülmüştür. Tedaviye ve ilaca erişemeyen bir yurttaşımız yokken yurtdışındaki vatandaşlarımıza da ihtiyaç halinde destek olunmuştur. Verilen hizmetler sosyal devlet anlayışı ile tüm vatandaşlarımızı kapsayacak ve ücretsiz olacak şekilde planlanmıştır.

Salgının ilk günlerinde 5 ventilatör (solunum cihazı) için ülkeler arasında kriz çıktığını hep birlikte gördük. Cumhurbaşkanımızın teşvikleri ile Aselsan, Bayraktar, Arçelik ve Biyosis iş birliği ile ülkemizde hızlı bir şekilde üretimine başlanan bu cihazlardan sadece Kastamonu’ya şimdilik mevcutlara ilave olarak yaklaşık 50 adet getirdik. Solunum cihazı ihtiyacı olup da bu cihaza ulaşamayan bir hemşerimiz olmamıştır.

Şehir hastanelerinin bir bir vatandaşlarımızın hizmetine girdiği son yıllarda, CHP sürekli israftan ve bu hastanelerin gereksiz olduğundan bahsetmiş salgınla birlikte nasıl bir akıl tutulması yaşandığını bilmediğimiz şekilde yapılan bu hastanelerin yetersiz olduğunu ileri sürmüş ve birbiri ile çelişerek her iki şekilde de sözüm ona muhalefet etmişlerdir.

CHP Kastamonu İl Başkanı ve Milletvekili yapmış oldukları doğru olmayan açıklamalarla sürekli polemik üretmek, sürekli gündem saptırmak gayreti içerisinde olmuş hem pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonlarının düşmesine hem de yalan ve yanlış bilgilerle vatandaşlarımızı aldatma gayretine girmişlerdir. CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin‘şov yapmak yerine sağlık sistemine odaklanılmalı’, ‘Ballıdağ ve Uğurlu Hastaneleri bir an önce açılmalı’ şeklinde açıklamalar yapmış, Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise ‘salgını yönetemediler, yönetemiyorlar, eğitim ve araştırma hastanesinde Covid servisi olarak yemekhaneyi kullanıyorlar, covid hastaları hastane koridorlarında yatırılıyor’ şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardır. CHP’nin yaptığı bu talihsiz açıklamalar AK Parti Kastamonu Milletvekilimiz Sayın Metin Çelik ile Ak Parti İl Başkanımız Sayın Doğan Ünlü, hem sosyal medya üzerinden hem de basın yoluyla muhataplarına cevap vermişlerdir. Kastamonu’ya kazandırılan tüm yatırımlarla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sayın Emin Çınar ve Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu takdir ve teşekkürlerini iletirken, yapılan her olumlu çalışmaya destekçi olduklarını ifade ederken maalesef CHP milletvekili ve İl başkanı krizden nemalanmak, ne söylesemde gündeme gelsem siyaseti güderek şov yapma gayreti içerisine girmişlerdir.

Hastanenin 4 kuru duvardan ibaret olduğunu sananlar salgının Ballıdağ’daki yaklaşık 70 yıl önce yapılan ve 15 yıldır kullanılmayan eski binasında son bulacağını düşünmüştür. Hükümetimizin hertürlü desteği vererek faaliyete geçememesine rağmen ruhsatını uzattığı Özel Uğurlu Hastanesi’ndeki ortaklar arasında alacak verecek ve haciz işleri ile çözülemeyen kördüğümden neredeyse partimiz sorumlu tutulmuştur.

Pandemi hastanesi olarak hizmet veren Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemiz salgının bu aşamasında yatak ve yoğun bakım kapasitesi ile yeterli olmakla birlikte yoğun bakım kapasitesi mevcut binada yeterli miktarda artırılmış ihtiyaç halinde daha da artırılabilecek alt yapıya kavuşturulmuştur. Salgının seyrine göre uzun süredir kullanılmayan ve çeşitli sorunlara gebe olan 4 kuru duvardan ibaret olan binalar yerine ihtiyaç halinde ilimizdeki diğer sağlık tesisi ve kamu kurumlarına ait çeşitli binalar da bu noktada sağlık teşkilatımızın hizmetinde olduğu bilinmekle birlikte hastanemizde alınan tedbirlerle bunlara ihtiyaç duymayacağımızı düşünmekteyiz.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine gidip yerinde yaptığım incelemelerde ne yemekhanenin Covid-19 servisine dönüştürülmesi ne de koridorlarda hastaların yatırılması gibi bir durumla karşılaşmadım. Eleştiri herkesin hakkıdır elbette, ancak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar, 3. kişilerden duyduklarıyla siyaset yapar hale gelmiştir. CHP yönetimine tavsiyem kendileri sağdan soldan duydukları asılsız iddialarla değil, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek bizatihi yerinde görmeleridir. Bizlere düşen her zorluk döneminde olduğu gibi bugün de bir olmak, beraber olmak ve bu işin profesyonellerine destek olmaktır.

Derdimiz Kastamonu diyerek Kastamonu’yu 19 yıldır imar ediyor ilmek ilmek işliyoruz. Vatandaşlarımızın tüm problemlerini bir bir çözüyor Kastamonu’muzu parmakla gösterilir bir şehir haline getirmenin derdi ile dertleniyoruz.

Bu vesile ile pandemi sürecinde gösterdikleri gayret ve fedakarlıkları nedeni ile Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ile diğer sağlık tesislerinde görev yapan tüm çalışanlarımıza, Sağlık Bakanlığımıza ve tüm ilgililere şükranlarımı sunuyor; vatandaşlarımızı maske, mesafe ve hijyen konusunda daha hassas davranmaya davet ediyorum.”