Güzel’den yerel basın için çağrı

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif Güzel, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, yerel basının Kastamonu için taşıdığı önem ve değere dikkat çekti, Kastamonululara ve STK’lara yerel gazetelere abone olmaları, işadamlarına reklam vermeleri, kamu kuruluşlarının amirlerine Vali Çakır’ın ihale ilanları konusundaki genelgesi doğrultusunda hareket etmeleri çağrısında bulundu.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Akif Güzel, Cemiyet Başkanı Erkan Yılmaz’la yerel gazetelerin durumu, pandemi sürecinin basın sektörüne verdiği zarar, yerel basının talepleri, sorunları ve çözüm önerilerini görüştü.

Av. Güzel, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, yerel basının Kastamonu için taşıdığı önem ve değere dikkat çekti. AK Parti Merkez İlçe Başkanı, görüşmeyle ilgili değerlendirmelerini ve yerel basına destek çağrılarını içeren açıklamasında şunları söyledi:

“Kastamonumuzda yerel basınımızın tarihine baktığımızda çok köklü bir geçmişi olduğu ve Kastamonu tarihine ışık tuttuğu açık olarak görülmektedir. Kastamonu basınımızın geçmiş dönemlerde büyük emekler veren gazetecilerinin açmış oldukları yola gönül veren ve onları örnek alarak onların gösterdikleri hedefler doğrultusunda gayret sarf eden tüm gazetecilerimize ve basın temsilcilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Ahirete irtihal eden basın mensuplarımıza da Rabbimden rahmet niyaz ediyorum.

Anlaşılan odur ki,Kastamonumuzun yerel basını tabiri caizse can çekişmekte. Siyasiler olarak bu duruma çare olmak, çözüm üretmek noktasında bizlere çok büyük görevler düşmekte.

Buradan öncelikle kıymetli hemşerilerimize seslenmek istiyorum: Şehrimizde ve ülkemizde cereyan eden olaylarla ilgili net bilgiyi almak, günlük siyasi ve sosyal olayları bu şekilde takip etmek, aynı zamanda okuma alışkanlığı kazanmak istiyor isek mutlaka bir veya birden fazla yerel gazeteye abone olmalıyız. Günlük alacağımız gazeteler ile hem basınımıza destek olacağız hem de haber alma hakkımızı bu şekilde kullanmış olacağız. Bu bizim için öncelikli sorumluluklarımızdan biridir diye düşünüyorum.

İkinci olarak Kastamonulu işadamlarımıza seslenmek istiyorum. Bilindiği üzere Kastamonulu işadamlarımızın hem istihdam anlamında hem de şehrimizin ihracatı anlamında Kastamonu’ya çok büyük katkıları bulunmakta. İş kollarında reklamın büyük önemi bulunmakta. İşadamlarımızın vermiş oldukları reklamlar sayesinde hem ürünlerinin tanıtımında, hem de marka değerlerini artırma yolunda büyük faydalar sağlamakta olduğu açıktır. İşadamlarımızı da yerel medyamızı desteklemek noktasında yerel medyamıza reklam vermeye davet ediyorum. Bu sayede hem yerel medyamız daha güçlü hale gelecek, hem de işadamlarımızın marka değerleri yükselecektir.

Bir diğer çağrım da Kastamonu İl Müdürlüklerimize… Sayın İl Müdürlerim; Kurumlarımızın ihale ilanlarını yerel medyamız vasıtasıyla yayınlattıralım. Böylelikle kurumlarımızın ihaleleri daha fazla katılımlı hale gelecek ve Devletimizin rekabet anlamında vatandaşına sunacağı imkanlar kat be kat artmış olacaktır.

Kastamonu Valimiz Sayın Avni Çakır Bey’in geçtiğimiz günlerde çok önem verdiğim bir açıklaması oldu. Valiliğimiz tarafından Kastamonu il genelindeki tüm belediye, kamu kurum ve kuruluşları ile ilçe Kaymakamlıklarınca gerçekleştirilen mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun hükümlerine göre yapılması ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi konusunda genelge yayınlandı. Bu genelge tüm kurumlarımız için bağlayıcı nitelikte bir genelge olup, bu genelge gereğince iş ve işlemlerin yapılması gerekmektedir. Şahsım olarak bu hususa çok önem veriyorum ve kurum müdürlerimiz ile ayrıca görüşmeler yaparak bu durumun takipçisi olacağımı da beyan etmek istiyorum.

Bir diğer çağrım da Kastamonu’daki STK Başkanlarımıza. STK Başkanlarımız da hem kendileri yerel gazetelerimize abone olarak hem de üyelerini aboneliğe teşvik ederek basınımıza destek olsunlar. Üyelerinden, en az bir tane yerel gazeteye abone olmalarını istesinler. Kültür ve tarih mirasımıza ışık tutan ve köklü geçmişi olan yerel basınımız ne kadar güçlü olursa Kastamonu olarak biz de o kadar güçlü oluruz. Geçmiş ile gelecek arasındaki en kuvvetli bağlarımızdan birinin yerel medyamız olduğu gerçeğini unutmayalım.

AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı olarak biz de bu hususta üzerimize düşen bir sorumluluk olduğunu düşünerek yerel gazetelerimizi desteklemek anlamında yeni yıldan itibaren tüm yerel gazetelerimize abone oluyoruz.

Basınımızın en doğru haberi vatandaşlarımıza ulaştırma sorumluluğu içerisinde çağın getirdiği yeniliklere açık olarak çalışmalarını, tarafsız ve objektif habercilik anlamında gayret sarf ederek memleketimizin menfaatleri doğrultusunda hareket etmelerini tavsiye diyorum.

Yeni bir yıl, yeni umutlar demektir. Yeni yıl, sevdiklerimizi birer birer elimizden alan Covid illetinden kurtulduğumuz, ekonomi ve diğer alanlarda yapılan hizmetlerin kat kat artmaya devam ettiği, milletimizin refahını çalışmalarımız ile daha da artıracağımız bir yıl olur inşallah. Bu vesileyle başta hemşerilerimizin olmak üzere tüm milletimizin yeni yılını kutlar, sağlık çalışanlarımıza Covid ile mücadelede gösterdikleri üstün gayretlerinden dolayı da tekrar en kalbi şükranlarımı sunarım.”