“Haklılığımızın ispatı”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, THY’nin yanlıştan döndüğünü, bunun da tüm Kastamonuluları memnun ettiğini belirttiği açıklamasında, AK Parti cenahından konuyla ilgili yapılan açıklamalarda yaşanan aksaklıkların kaynağı olarak yolcu azlığına işaret edildiğini, bunun da yaşanan sefer iptalleriyle ilgili eleştiri ve önerilerindeki haklılıklarının ispatı olduğunu söyledi.

İktidar temsilcilerinin, yaptıkları açıklamaları,“Havalimanında ILS var, memleketten bihaberler” diyerek çarpıtıp görmezden geldiklerini belirten Baltacı, “Bugün tam da bizim 2 yıl önce dile getirdiğimiz gibi, ‘Seferlerin hava muhalefeti nedeniyle iptal edilmemesi için Bakanlıktan CAT2 sistemini talep ettik’ demekte, ilgili makamlara yıllar önce iletilmesi gereken bu talep karşısında kulaklarının üzerine yattıklarını itiraf etmektedirler” dedi.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, THY’nin yanlıştan döndüğünü, bunun da tüm Kastamonuluları memnun ettiğini belirttiği açıklamasında, AK Parti cenahından konuyla ilgili yapılan açıklamalarda yaşanan aksaklıkların kaynağı olarak yolcu azlığına işaret edildiğini, bunun da yaşanan sefer iptalleriyle ilgili eleştiri ve önerilerindeki haklılıklarının ispatı olduğunu söyledi.

Baltacı, dün yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Covid-19 sürecinde alınan tedbirler kapsamında yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarını erteleyen, yeni normalleşme süreciyle birlikte çok sayıda yurt içi noktasına uçmaya başlamasına rağmen Kastamonu Havalimanına uçuşlarını 1 Eylül’e öteleyen Türk Hava Yolları’nın bu hatasından dönmesi tüm Kastamonulu hemşerilerimizi memnun etmiştir.

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada 21 Temmuz’da uçuşların haftada 3 gün olmak üzere başlayacağı duyurulmuştur. Uçak seferlerinin başlaması için Kastamonu’nun tüm dinamikleriyle seferber olması, üstlendikleri görevler itibariyle herkesin sorumluluğunu yerine getirip mücadele vermesi en önemli kazanım olarak göze çarpmaktadır.

Ancak; THY’nin bu hatasını telafisi etmesi, 2013 yılında hizmete açılan Kastamonu Havalimanı’nın önümüzdeki süreçte benzer sorunlarla karşılaşmayacağı anlamı taşımamaktadır. 28 Mart’tan 21 Temmuz’a geçen zaman diliminde özellikle iktidar cephesinden yapılan hemen hemen tüm açıklamaların sonunda vatandaşa havayolu taşımacılığını tercih etmesi önerisinde bulunularak tüm yaşanan aksaklıkların kaynağı olarak ‘az yolcu’ başlığı işaret edilmiştir.

Bu açıklamalar; 2018 yılından bu yana Kastamonu Havalimanında görüş mesafesinin limitlerin altına düştüğü gerekçesiyle yaşanan sefer iptalleriyle ilgili kamuoyuyla paylaştığımız eleştiri ve önerilerimizde haklı olduğumuzun ispatı niteliğindedir.

Hatırlanacak olursa; özellikle kış mevsiminde seferlerin sıklıkla iptal edilmesinin vatandaşlarımızı Kastamonu Havalimanını seyahat tercihleri arasından çıkmaya zorladığı, yolcu sayısındaki düşüşün havalimanımızı rantabl olmaktan uzaklaştırdığını ifade etmiş, yolcu sayısının artmasının seferlerin iptal edilmemesine, seferlerin iptal edilmemesinin ise Kastamonu Havalimanına kurulduğu belirtilen Aletli İniş Sistemi’nde (ILS) mevcut olan eksiklerin tamamlanmasına bağlı olduğunu dile getirmiştik.

O gün bizim açıklamalarımızı ‘Kastamonu Havalimanında ILS var, memleketten bihaberler” diyerek çarpıtıp görmezden gelen iktidar temsilcileri, bugün tam da bizim 2 yıl önce dile getirdiğimiz gibi ‘uçak seferlerimizin hava muhalefeti nedeniyle iptal edilmemesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından CAT2 denilen sistemin havalimanımıza yapılmasını talep ettik’ demekte, yıllar önce ilgili makamlara iletilmesi gereken bu talep karşısında kulaklarının üzerine yattıklarını itiraf etmektedir.

Bundan sonra uçuşların haftanın her günü olması, uçak sayısının 1’den 2’ye 2’den 3’e çıkarılması, sadece İstanbul Havalimanına değil yurtiçinde daha fazla noktaya direkt uçuş açılması için gereken mücadele topyekûn sürdürülmelidir.”