“Halkın desteği şart”

Suç duyurusu ve para cezası

Koronavirüs tedbirlerinin uygulanmasıyla ilgili olarak dün Çarşamba pazarında inceleme ve denetlemelerde bulunan Vali Avni Çakır, izolasyonu ihlal edenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, sigara yasağına uymayanlara cezai işlem uygulanacağını söyledi.

Maske konusunda iyileşme

Salgınla mücadele konusundaki denetimleri en üst noktaya taşıdıklarını belirten Çakır, “Biz ne kadar da ceza kessek, halkın desteğini almazsak başarılı olamayız. Maske konusunda ilimiz gözle görülür bir iyileşme gösterdi. Vaka sayılarında düşüş var ama anlamlı bir düşüş değil” dedi.

 

Vali Avni Çakır, dün Çarşamba pazarında koronavirüs tedbirlerinin uygulanmasıyla ilgili inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Pazarcı esnafını özellikle ürünlerin vatandaşlar tarafından seçilmesini engelleyici tedbirler almaları konusunda uyaran Vali Çakır, pazaryerleri ile çok şikayet aldıklarını, pazaryerlerini kapatmak istemediklerini, bu konuda esnafın kendilerine destek olması gerektiğini söyledi.

İncelemeleri sonrasında son durum hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Çakır, şunları paylaştı:

“İlimiz, Kovid-19 denetimlerini Ağustos ayı itibariyle en üst noktaya taşıdı. Bayram sonrasında vaka sayımız yükselişteydi. Denetim ekiplerinin sayısını artırdık. Denetimlerimiz devam ediyor. Biz ne kadar da ceza kessek, halkın desteğini almazsak başarılı olamayız. Maske konusunda ilimiz gözle görülür bir iyileşme gösterdi. Vaka sayılarında düşüş var ama anlamlı bir düşüş değil.

“İZOLASYONU İHLAL EDENLER HAKKINDA

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

“Aldığımız tedbirlerin kısmen faydasını gördük. Ama halkın desteğini almamız şart. Yeni kararlar devreye soktuk. İzolasyona uymayanlar kredi yurtlar kurumuna bağlı yurtlara aldık. Şu anda 14 vatandaşımızı bu yurtlara yerleştirdik. Haklarında 3 bin 150’şer lira cezai işlem yaptık. Ayrıca Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunacağız. Yurtlarda kaldıkları sürece yapılan masraflar da tahsil edilecek. Kimse kesilen cezalar tahsil edilmiyor havasına girmesin. Bu kesilen cezalar tahsil edilecek.

“SİGARA YASAĞINA UYMAYANLARA

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK”

“Yine halkın yoğun bulunduğu mekanlarda vatandaşlar sigara içme bahanesiyle maskesini çıkarıyordu. Bu yöndeki kararımızı da duyurduk. Sigara içmeyle ilgili cezalarımızı da uygulamaya başlayacağız. Kolluk kuvveti geldiğinde kısa süreli kurallara uyulsa da görevliler gittikten hemen sonra eskiye dönüyorlar. Her kişinin başına kolluk dikemeyiz.”

PARÇAL’IN TOPLANTIYA KATILMASI

Vali Avni Çakır, “İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal’ın koronavirüse yakalandıktan sonra 14 günlük süre dolmadan dün yapılan muhtarlar toplantısına katılmasıyla ilgili soruya ise, “Güray Parçal beye bende bu konuyu sordum. İki test yaptırdığını ve negatife döndüğünü ifade etti. Gerekli ikazlarımızı yaptık. Bizim kurallarımız belli. Konumu ne olursa olsun. Ama testleri negatif olduğu için toplantıya katılım sağladığını belirtti” cevabını verdi.