Halkın talepleri önergeye dönüştü

CHP, geçtiğimiz günlerde kent merkezinde düzenlediği esnaf ve halk buluşmaları programlarında vatandaşların dile getirdiği talepleri, bir önerge olarak toparladı ve Belediye Meclisi’ne sundu.

CHP’li üye Özgür Ergülenoğlu’nun, hayvan pazarı ve semt pazarlarından gelen talepler ve bunların çözümü ili isözlü önergelerini ise Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu tarafından oturum sırasında cevaplandırıldı

 

 

CHP’nin esnaf ve halk buluşmaları çerçevesinde geçtiğimiz haftalarda kentte yaptığı ziyaretlerde iletilen talepler Belediye Meclisi’nin önceki günkü oturumunda CHP’li üyeler tarafından Meclis’e önerge olarak sunuldu.

CHP’li Meclis Üyesi Özgür Ergülenoğlu, önergenin çıkış noktasıyla ilgili olarak, “Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanlığı tarafından Kasım ayında düzenlenen ‘Esnaf ve Halk Buluşmaları’ isimli organizasyon kapsamında Kastamonu merkezde bulunan tüm semt pazarları, canlı hayvan pazarı ve sanayi esnafı ziyaret edilerek esnafımızın ve üreticimizin yaşamış olduğu sorunların neler olduğu bizzat yerinde tespit edilmiş ve vatandaşlarımızdan aldığımız bilgiler ve bizzat onlardan gelen talepler neticesinde Kastamonu’muza hizmet etmek noktasında yetkili bulunan makamların çözüm üretmesine katkıda bulunmak amacıyla bu önerge tarafımızca hazırlanarak Kastamonu Belediye Meclisi Başkanlığı’na sunulmaktadır” dedi.

Özgür Ergülenoğlu’nun Meclis ile paylaştığı önergelerle ilgili olarak Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da değerlendirmelerde bulundu.

CANLI HAYVAN PAZARI

Özgür Ergülenoğlu, Canlı Hayvan Pazarı ile ilgili olarak, “Kastamonu Canlı Hayvan Pazarı Türkiye’nin en önemli ve en büyük canlı hayvan pazarlarından biri olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Hayvan Pazarının bir bölümünün üstü kapalı durumda iken, büyük bir bölümünün üstü ise açık durumdadır. Hayvancılıkla uğraşan üreticimiz özellikle yağmur ve kar yağdığı zamanlarda ıslandıklarını, alanda çamurların oluştuğunu ve ayrıca alanın açık olması sebebiyle artan rüzgarın da etkisiyle ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve mağdur olduklarını dile getirmişlerdir. Üreticimizin bu mağduriyetinin giderilmesi ve canlı hayvan pazarımızın daha modern ve verimli bir şekilde hizmet verebilmesi amacıyla hayvan satışının gerçekleştirildiği alanın tamamının üstünün kapatılması amacıyla gerekli çalışmaların Kastamonu Belediyesi tarafından yapılmasını talep etmekteyiz” dedi.

Hayvan pazarında belediyenin denetim yetkisinin olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “İfade ettiğiniz gibi Kastamonu Damızlık Birliği bu konuda yetkili. Damızlık Birliği yetkililerinin böyle bir talepleri varsa Belediye Başkanlığı’na bunu bir dilekçeyle aksettirebilirler. Gerçekten büyük bir Canlı Hayvan Pazarı. Pandemi sürecinde oradaki insanlar zorda kalmasınlar diye bir ara pandemiden dolayı kapatılması bile gündeme gelmişti. Bu konuda ben daha fazla zabıtamızı görevlendirerek orada disiplini sağlayarak pazarın açık kalmasının memleket için faydalı olduğunu gördüm. Çünkü dışarıdan çok fazla gelen olduğunu belirttim ve öyle açık kaldı. Bu konuda Damızlık Birliği ile otururuz konuşuruz. Eğer bizim üstümüze düşen bir şey varsa yaparız. Fakat bu bizden ziyade Damızlık Birliği yöneticilerini ilgilendiren bir konu” dedi.

AYAKKABI BOYACILARI İÇİN KAPALI ALAN ÖNERİSİ

Özgür Ergülenoğlu, “Şehrimizin en önemli alanlarından biri olan Nasrullah Meydanı’nda ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlamaya çalışan esnafımız özellikle soğuk kış günlerinde bekleyip çalışabilecekleri kapalı bir alanın olmaması nedeniyle mağduriyet yaşamaktadırlar. Bu mağduriyetin giderilebilmesi adına Nasrullah Meydanı’nda Kastamonu Belediyesi’nce uygun görülecek bir noktaya ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayan esnafımız için kapalı bir alan inşa edilmesine ve bu alanların cüzi bir miktar karşılığı bu kişilere kiralanmasına karar verilmesini talep etmekteyiz” dedi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ise “Nasrullah Meydanı’nda biz ayakkabı boyacıları için bir yer yaptık. Onların kapısını kapatıp gidebilecekleri küçük bir prefabrik oraya kondurmuştuk. Ama ne yazık ki bu da ülkenin gerçeği ki hem içki kullanma alışkanlığı olan vatandaşlarımız var hem de başka kötü alışkanlıkları olan vatandaşlarımız var. Oraların bu amaçla kullanılabileceği kaygısıyla daha açık, üstü kapalı ve şeffaf bir şey yapalım diye konuştuk. Bu bizim uzun zamandır gündemimizde olan bir şeydi, siz de gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

ÇARŞAMBA PAZARI İLE İLGİLİ TALEPLER

Özgür Ergülenoğlu, çarşamba pazarıyla ilgili ise “Çarşamba pazarında açmış olduğu tezgahında alın teri ile üretmiş olduğu ürünleri satarak geçimini sağlamaya çalışan köylülerimiz ürünlerini sandıkların üzerine koyarak ve açıkta duracak şekilde sergilemektedirler. Kalabalık bir ortamda toz, toprak bu ürünlere temas etmektedir. Özellikle temizliğin önemini çok daha iyi anladığımız bu pandemi süreciyle birlikte pazar yerinde bazı iyileştirme ve yenilikler yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kanaatindeyiz. Bu kapsamda pazar alanına kapalı sistem tezgahlar yapılmasına ve köylülerimizin ve pazar yeri esnafımızın hizmetine sunulmasına karar verilmesini talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Galip Vidinlioğlu, “Özellikle pandemi sürecinde Valimizle birlikte ve bizzat gittim. Çarşamba pazarının işleyişiyle ilgili hiçbir şikayet gelmedi. Bu konuda eğer oradaki esnafın herhangi bir şikayeti varsa ben zaten kapalı kapılar arkasında değilim. Hiçbir şekilde bana bir talep getirmediler. Böyle bir talepleri olursa, orayla ilgili bir düzenleme zaten elbette yaparız. Allah kısmet ederse eski belediye binamızı yıktıktan sonra orada bir alan oluşacak. Oradaki yerin de görüntüsü de çok hoş değil. Üst katıyla ilgili bir revizyon yapıp daha derli toplu bir hale getirebiliriz. İnsanların teşhir edecekleri ürünler bozulabilir bir gıda olmadıktan sonra açıkta satılmasının hiçbir mahsuru yok. Bu her yerde böyle. Bunlar zaten yıkanıp yeniyor. Tereyağı, süt vs tozdan etkilenir diyorsanız onların da açıkta satılmasına dair bir engel var” dedi.

PAZARDAKİ BALIK KOKUSU

Özgür Ergülenoğlu, “Çarşamba pazarında gerçekleştirmiş olduğumuz ziyarette hem pazarcı esnafımız hem de alışverişe gelen vatandaşlarımız balık kokularından dolayı oldukça rahatsız olduklarını ve nefes almakta dahi zorluk yaşadıklarını dile getirmişlerdir. Pazarcı esnafımız ve balıkçılarımız aynı alanda neredeyse iç içe bir şekilde satış yapmaktadırlar. Söz konusu alanda gerçekten de ağır bir balık kokusu hissedilmektedir. Bu sorunu gidermek adına, pazarcı esnafımızın satış yaptığı alan ile balıkçı esnafının satış yaptığı alanın birbirinden ayrılması zorunluluğunun olduğu kanaatindeyiz. Bu kapsamda gerekli çalışmaların yapılmasını talep etmekteyiz” dedi.

Bu konuda da Başkan Vidinlioğlu, “En sık gittiğim pazarlardan bir tanesi Kuzeykent Pazarı. Balık kokan bir ürün. Kokmaması mümkün değil. Ya balığı hiç sattırmayacaksınız ya da kokuya razı olacaksınız. Ben balığı çok sevdiğim için satmalarından tarafım. Koku için ekstra izole bir yer olabilir onun haricinde başka fikri olan varsa uygulamaya koyarız” dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Necati Atak ise, “Lavabo ihtiyacı olduğu zaman, Nasrullah’ta yetersiz kalınıyor. Ne yapılabilir?” diye sordu.

Belediye Başkanı Vidinlioğlu, “Oradaki ihtiyaçla ilgili benim de kucakta bulduğum bir problem var. Öyle olsun ben de istemiyorum. Başka alternatif geliştirelim istedik. Dokuyla çok da oynayamıyoruz. Nasrullah Meydanı’nın tarihi dokusuyla oynamadan nasıl çözebiliriz çok kafa yoruyoruz. Çözüm önerisi varsa seve seve uygularız. Merdiven altında kiracımız var. Dolayısıyla orası da olmuyor. Keşke mümkün olsa” ifadelerine yer verdi.

Başkan Vidinlioğlu, “Nasrullah Meydanı’nın dokusu için tek tip tabela ahşap için de çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini aktardı.