Hamsiye kamyon yetmiyor!

İnebolu’da hamsi bolluğu nedeniyle sevkiyat sorunu ortaya çıktı; balıkçılar, teknelerini limana yanaştırmak için sıra bekliyor

KADİR YILDIRIM

İnebolu ilçesindeki balıkçılar, bir gecede binlerce ton hamsi avlayınca balıkları yüklemek için limanın önünde sıra beklemek zorunda kaldı.

Karadeniz’e açılan balıkçılar, İnebolu Limanı’na binlerce ton hamsiyle döndü. Hamsi bolluğu nedeniyle balıkçılar, teknelerini boşaltmakta zorlandı.

Tekne sahiplerinden Bülent Ak, yaptığı açıklamada, kendisine ait teknelerde bin tona yakın hamsi bulunduğunu söyledi. Hamsiyi İnebolu’dan Samsun’daki yem fabrikalarına gönderdiklerini anlatan Ak, ancak kamyon sorunu yaşadıklarını ifade etti.

Teknelerinin liman dışında sıra beklediğini dile getiren Ak, “Çünkü kamyon bulamıyoruz. Dün ve önceki gün 3 bin ton hamsi gönderdik. Araçlar yetişmiyor. Buradan Samsun’a 400 kilometre var. İnebolu Limanı’na bugün 4 bin ton hamsi geldi. Son zamanlarda böyle hamsi olmuyordu. Bu sene bolluk var. Hopa’ya kadar her yerde hamsi bolca avlanıyor” dedi. AA