“Hasanlı, bu yıl su tutmaya başlayacak”

Eroğlu: “Bu yıl içerisinde çalışmalarımızı tamamlayarak, barajda su tutma işlemini gerçekleştireceğiz. Proje ile bölgede gelir artışı sağlanarak, hayat standartları yükseltilecek ve şehre göçün önüne geçilmiş olacak”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kastamonu’da inşa edilen Taşköprü Hasanlı Barajı’nda çalışmaların hızla devam ettiği, baraj ile hem bölgedeki zirai arazilerin suya kavuşacağı hem de içmesuyu temin edileceği bildirildi.
10 Bin 630 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak
bakanlıktan yapılan açıklamada, temelden yüksekliği 42,5 metre olan Taşköprü Hasanlı Barajı 4 milyon 590 bin metreküp su depolama hacmine sahip bulunuyor. Fiziki gerçekleşme oranı yüzde 29’a ulaşan baraj ile yörede 10 bin 630 dekar zirai arazi modern sulama sistemi ile sulanacak. Ayrıca yılda 1 milyon 580 bin metreküp içme suyu sağlanacak.
Projeyi en kısa zamanda hizmete alacaklarını ifade eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu yıl içerisinde çalışmalarımızı tamamlayarak, barajda su tutma işlemini gerçekleştireceğiz. Proje ile bölgede gelir artışı sağlanarak, hayat standartları yükseltilecek ve şehre göçün önüne geçilmiş olacak. Taşköprü Hasanlı Barajı ile milli ekonomiye yılda 14 milyon 200 bin TL katkı ve 1.275 kişiye de istihdam alanı sağlayacağız” dedi.