Hastayı sırtında taşıdı

Kar yağışı sonrasında ulaşımın kapandığı yerleşim yerlerinde rahatsızlanan kişilere ulaşmak adına zamana karşı yarış devam ediyor. Ekipler vaka ihbarıyla en kısa sürede bölgeye intikal edebilmek için yoğun bir çaba içerisine giriyor. Bazen bir traktör römorku yada greyder kepçesinde taşınan hastalar, kurtarma araçlarının ulaşamadığı noktalarda ise görevlilerin sırtında en yakın araca kadar taşınıyor.

İnebolu ilçesinde de kardan yolu  kapanan köydeki kadın hasta, AFAD ve UMKE personelince 500 metre sırtta taşındıktan sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İlçeye bağlı Karabey köyü İnan Mahallesi’nde tansiyon ve halsizlik şikayeti olan Yaşar Karagözoğlu’nun (58) yakınları 112 Acil Servis’e haber verdi. Köy yolu kardan kapalı olduğu için AFAD ve UMKE ekipleri devreye girdi. Paletli kar ambulansıyla köye ulaşan ekipler evi yola 500 metre mesafede bulunan Karagözoğlu’nu sırtlarında taşıdı. Paletli kar aracına bindirilen Karagözoğlu, ilçe merkezine getirilerek sağlık görevlilerine teslim edildi. Karagözoğlu, İnebolu Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Yine İnebolu ilçesinde kardan yolları kapanan iki köyde, merdivenlerden yuvarlanan kadın ile tansiyonu yükselen adamın yardımına AFAD ve UMKE ekipleri yetişti.

İlçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Akgüney köyü Fidimse Mahallesi’nde, Seher Demirtaş (63) evinin merdivenlerinden yuvarlandı. Vücudunda şiddetli ağrılar başlayan Seher Demirtaş’ın yakınları, 112 Acil Servis ekiplerinden yardım istedi. Ancak köy yolunun kapalı olması nedeniyle köye AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. Paletli kar aracıyla köye ulaşan ekipler, Demirtaş’a ilk müdahaleyi evinde yaptı. Araca alınan Demirtaş, daha sonra sağlık görevlilerine teslim edildi.

İnebolu Devlet Hastanesine kaldırılan Seher Demirtaş’ın oğlu Erdoğan Demirtaş, AA muhabirine, “Köyümüzün yolu 1,5 metre kar nedeniyle kapalıydı. Annem merdivenlerden düştü ve ağrılardan duramadı. 112’yi arayıp yardım istedik. Ekipler köyümüze kadar gelip annemi hastaneye ulaştırdı. Annemin vücudunda kırıklar var. Allah hepsinden razı olsun, devletimize zeval vermesin.” dedi.

İlçeye bağlı Hürmetli köyünde ise şekeri ve tansiyonu yükselen Kemal Erdem (75) AFAD ve UMKE ekipleri tarafından paletli kar aracıyla evinden alınarak hastaneye ulaştırıldı. Erdem, İnebolu Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Erdem’in oğlu Turgay Erdem, babasının hastalanması üzerine 112 Acil Servis’i aradıklarını belirterek, “AFAD ve UMKE ekipleri kısa sürede köye geldi ve babamı hastaneye ulaştırdı. Ekiplere teşekkür ederim. Babam hastanede tedavi altına alındı. Çok şükür sağlık durumu iyi.” diye konuştu. (AA)