Hatırlatayım 23 ilde “Cazibe Merkezleri Programı” var

MUSTAFA AFACAN

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 23 ilde “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” yürütüyor, 23 il bu sayede yatırım ortamını canlandırarak istihdam, üretim ve ihracat artışı yoluyla 58 “kalkınmış” il ile arasındaki gelişmişlik farklarını azaltacak…
Kastamonu ne “23” il arasında var ne de “58” il arasında.

(Senelerdir yazıyoruz Kastamonu’nun “Cazibe Merkezleri Programı” kapsamına neden alınmadığını, ne ses var ne seda…
“Temcit pilavı” namımıza.)

“Cazibe Merkezleri Programı” nedir?…
“Özel sektörün imalat sanayisi, çağrı merkezleri ve veri merkezlerine ilişkin yeni yatırımları program çerçevesinde destekleniyor. Program ile ayrıca imalat sanayisinde yarım kalmış tesislerin yeniden ekonomiye kazandırılmasına da destek veriliyor. Program kapsamındaki 23 il şöyle: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van.”

Kastamonu kalkınmada “geri” kalan ve desteğe ihtiyacı olan “23” il arasında olmadığına göre, “ileri” seviyedeki “58” il arasında olmalı mecburen, “mantık” kaldırıyor mu Kastamonu’nun “58” il arasında olduğunu?…
“Kaldırmıyor.”

Madem “58” il arasında değil Kastamonu…
E o halde neden “23” il arasında değil?

“Mantık, matematik, sosyoloji…” bilimleri harici Kastamonu…
“Yeri yurdu” belli değil.

Not: “Van” misal…
“Yükselen yıldız.”

“Tekstilkent” projesi ile Van…
“Cazibe merkezi” oldu.

Bakanlık web sitesinden okuyalım…
“Van’daki tekstil altyapısının oluşturulmasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ çerçevesinde başlatılan Tekstilkent Projesi önemli bir rol üstlendi. Tekstilkent, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bakanlığa bağlı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklendi. Proje ile 32 fabrika binası ve sosyal tesislerle birlikte 54 bin metrekare kapalı alan inşa edildi. Yaklaşık 52 milyon TL bütçeli proje kapsamında 2 bin kişi istihdam edildi.”

Yetmedi…
“2017’de sonuçlanan bu projeyi, 2019’da startı verilen Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB Projesi izledi. 16 milyon TL’lik bu proje ile tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, yatırım alanı ihtiyacı karşılanacak. Proje kapsamında her biri 5 ila 10 dekar arasında değişen 70 alanın altyapısı tamamlanacak.”

Van’da genç ve kadın istihdamı, tersine göç, gülen yüzler…
Kastamonu’da durum ne?

(Aslında fotoğraf ortada…
Arka fon “tükenim”.

 

MUSTAFA AFACAN