“Hedefimiz 20 belediye”

* Partisinin İGM üyeleriyle grup toplantısında biraraya gelen AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, “Bizim tek bir hedefimiz var, 20 belediyeyi AK Parti belediyeciliğiyle buluşturmak. Bir bütünlük içerisinde çalışmalarımıza kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Tabi ki, bu çalışmalar Cumhur İttifakı’na bağlı bir şekilde devam ediyor. Kim ne söylerse söylesin, biz onların gittiği yoldan gitmeden titiz bir şekilde Cumhur İttifakı’nın gittiği yoldan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

 

İl Genel Meclisi (İGM) Şubat ayı toplantısı öncesi Ak Parti grubu İl Başkanı Doğan Ünlü başkanlığında parti il binasında toplandı.
İl Özel İdaresi’nin programa almış olduğu çalışmaların gerçekleşme oranının yüzde 93 olduğunu söyleyen Ak Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, “KÖYDES kapsamında programa alınan işlerin tamamını da bitirdik. Geçmiş yıllardan alınan bekleyen çalışmalarımız vardı. İçişleri Bakanlığımızdan 10 milyon TL yeni bir ödeneğimiz geldi. Bu ödeneği de geçmiş yıllardan kalan işlerimizi tamamlamak için kullanacağız. Biz KÖYDES ödeneği alan iller arasında en fazla ödenek alan ildik. Bu yılda Türkiye’de en fazla ödenek alan il olmak için çabalıyoruz. Milletvekillerimiz ile bunun üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’nin en fazla ödeneğini Kastamonu’ya kazandırmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 1 ay içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, hem Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası hem de yurt binasının ihale gerçekleşti. Yaklaşık 50 milyon TL civarında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bir yatırımı oldu. Onun dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın da 200 milyona yakın, ilçelerle beraber bir yatırımı oldu. Son dönemde uzun süredir uğraştığımız 100 yataklı yeni huzurevi ihalesini 13 Şubat’ta gerçekleştireceğiz. Burayı da yine huzurevine giderken eski top sahasının olduğu yerde sağ tarafta kalan arsaya yapacağız. Bu da 2019 yılı merkezi hükümet yatırımlarından birisi olacak” dedi.
Kendirle ilgili de konuşan Doğan Ünlü, sözlerini şöyye sürdürdü:
“Kendir, Kastamonu’nun önceden ektiği, biçtiği ve ürettiği bir üründü. Uzun yıllardır ekilmemişti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları bizi de heyecanlandırdı. Bununla ilgili de ilimizde, kendir ekimi ve üretimi noktasında neler yapabiliriz diye, milletvekillerimiz; belediye başkanımız ve STK’larla çalışma yürütüyoruz. Ocak ayı içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımızı ziyaret ettik. Bakanlığımıza kendirle ve geçmişiyle ilgili bilgiler verdik ve burada bulunan tesisin varlığıyla ilgili bilgiler verdik. Şimdi MOPAK’ın kullandığı eski SEKA Fabrikası’ndan bahsettik. Oranın hayata geçirilmesi için kendilerinden yardım ve desteklerini istedik ve fabrikanın dosyasını kendisine sunduk. Ziyaretimiz sırasında ayrıca organize sanayimizin durumları hakkında da konuştuk. Taşköprü Organize Sanayi’nin alt yapısı ve diğer yatırımlar noktasında destek talep ettik. Mevcut organize sanayimizle, yeni küçük sanayi sitemizle ilgili destekler talep ettik. Ilgaz Kayak tesislerine gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile de görüşme yaptık. Resmi ziyaret değildi. Pazar günü şehrimize geldiler. Biz de kendilerinin yanına gittik ve görüşme fırsatı bulduk. Bu görüşmede de Kastamonu’nun orman ve tarımıyla ilgili birçok konuyu ele aldık. Yaşadığımız orman yangınlarıyla ilgili de konuştuk ve hatta onunla ilgili de ilk ödenek geldi. Ayrıca bizim burada ekilen bitkilerle ilgili de destek talep ettik. Yaklaşık 5 milyon liralık bir talepte bulunduk ve bununda sözünü bize verdiler. Önümüzdeki süreçte bu paranın da geleceğini düşünüyorum. Kendisini de tekrar şehrimize davet ettik. İnşallah önümüzdeki süreçte bakanımız Kastamonu’ya tekrar gelecek” diye konuştu.
Mahalli İdareler seçimleri ile ilgili de konuşan Doğan Ünlü: “Önümüzde önemli bir seçim var. 2023, 2053, 2071 hedefleri olan bir Türkiye’de önemli bir seçim söz konusu. Bununla da ilgili il başkanlığı olarak çalışmalarımızı titiz bir şekilde sürdürüyoruz. Belediye başkan adaylarımız belli oldu. Bu haftaki süreç içerisinde de Belediye Meclisi ve İl Genel Meclis üyelerimizin belirlenmesiyle ilgili çalışmaları sürdüreceğiz. Bizim tek hedefimiz var, 20 belediyeyi AK Parti belediyesiyle buluşturmak. Bunun içinde çabalarımız devam ediyor. İl Genel Meclisi üyelerimizin, ilçelerimizde sayılarını daha da arttırmak istiyoruz. Belediye Meclis Üyeleri sayılarımızı tüm ilçelerimiz de daha da arttırarak, temsil gücümüzü daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bunun içinde bir bütünlük içerisinde çalışmalarımıza kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Tabi ki, bu çalışmalar Cumhur İttifakı’na bağlı bir şekilde devam ediyor. Kim ne söylerse söylesin, biz onların gittiği yoldan gitmeden titiz bir şekilde Cumhur İttifakı’nın gittiği yoldan çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.
Merkezi ve yerel yönetimin birleşmesiyle güçlü yatırımların geldiğini de söyleyen Doğan Ünlü, “Biz bunun farkındalığını görüyoruz. Çevremize baktığımız zaman, AK Parti Belediyesi olmayan illerle, Kastamonu’yu karşılaştırdığımızda, şehrimizin nasıl bir yol kat ettiğini açık bir şekilde görüyoruz. Bu sadece bizim söylediğimiz bir şey değil; dışarıdan Kastamonu’ya gelenlerin gözlemlediği söylediği bir şey. Sinop, yıllardır muhalefette ve şehirde belediyecilik anlamında hiçbir şey yapılmıyor. 2014 yılı seçim döneminde söz verip de yapamadığımız hiçbir şey yok. Hepsini tamamladık ve daha fazlasını yaptık. Belediyemizin çok cüzi bir miktar borcu var. İlçe belediyeleri kadar borcu var. Çevre illerin belediyelerine baktığımızda, onların borcu bizden daha fazla; biz bunun yanı sıra belediyenin gayrimenkullerini, yatırımları, ekipman ve taşıtlarını da çoğalttık. Bunlara rağmen çok az bir borcumuz var. Biz 2014’den bu yana belediyeyi iyi yönettik. Eğer kötü bir yönetim sergileseydik, bu şekilde bir tablo karşımıza çıkmazdı. Şu an bu durumdaysak bunlar bir başarının ürünü bunu kimse inkar edemez” şeklinde konuştu.
Doğan Ünlü, Gazi Stadı ile ilgili ise “Gazi Stadıyla ilgili önümüzdeki süreçte bir çalışma yürüteceğiz. Belki bu belediyemizin de içinde olacağı bir çalışma olacak. Kendi içimizde bir çalışma yürüttük, bunu Bakanlığımızla paylaşacağız. Stat tabii ki gerekli. Bizim de bir şekilde modernize etmemiz gerekiyor. En azından bulunduğu yerde tribünleri sağlıklı bir hale getirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.