‘’Hekimler, kölelik şartlarını kabul etmiyor’’

Hekim maaşlarındaki düzenlemenin Meclis’ten geri çekilmesine Türk Tabipleri Birliği’nden tepki geldi. Hekimlerin bordrolarını TBMM Başkanı’na, TBMM Başkanvekillerine ve siyasi parti merkezlerine gönderme kararı alındığını belirten Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, yaptığı açıklamada, “Buradan tüm siyasilere sesleniyoruz: Hekimler kölelik şartlarını kabul etmiyor, etmeyecek. Hak ettiklerimizi alana kadar mücadelemiz ve eylemlerimiz artarak devam edecek.  Meclis’in açılmasıyla birlikte taleplerimizin acilen görüşülmesini, insanca yaşayacak, emekliliğe yansıyacak bir ücret düzenlemesini ve güvenli çalışma şartlarının sağlanmasını istiyoruz.” dedi.

 

Hekim maaşlarındaki düzenlemenin Meclis’ten geri çekilmesine Türk Tabipleri Birliği’nden tepki geldi.

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hekimlerin kölelik şartlarını kabul etmediklerini,  mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Dr. Öztürk’ün açıklaması şöyle:

“Yıllardır uygulanan sağlık politikaları hem toplumu hem hekimleri hem de sağlık emekçilerini tükenme noktasına getirdi. Çalışma koşullarımız her geçen sene daha da ağırlaşırken,gelirimiz eridi.Pandemi döneminde artan iş yükü ve hastalık riski; sağlık emekçilerinin tükenmesine ve ölmesine neden olurken, ‘hakkınız ödenmez’ diyerek süreç alkışlarla geçiştirildi. Ancak çalışma şartlarımıza tahammülümüz kalmadı.

Türk Tabipleri Birliği olarak ‘karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkıyoruz’diyerek başlattığımız mücadelemiz  güngeçtikçe büyüyor.Bu mücadele kararlılığımız ve birlikteliğimiz; mesleğimize ve geleceğimize dair umutlarımızı da yeşertiyor.

15 Aralık G(ö)REV’imizde ülkenin dört bir yanından hekimlerle,sağlık emekçileriyle beraber uyarmıştık.Büyük bir dayanışma ve umutla, çalışma koşulları için özlük hakları için gelecekleri için iş bırakan hekimler ve sağlık emekçileri olarak bir kez daha ikaz ediyoruz.Algı yönetimini bırakın ve görevinizi yapın.

Medya önünde hekimlere büyük müjde olarak duyurulan sözde hekim maaşlarında iyileştirme düzenlemesi,Meclis’te geri çekilmiştir. Kendi yaptıkları iyileştirmeye bile tahammül edemeyip geri çeken anlayışla mücadelemiz artarak devam edecektir.

Yıllardır yoksulluk ve hatta açlık sınırınamahkum edilen hekimler ve sağlık emekçileri susmayacak ve mücadeleden vazgeçmeyecektir. Bizleri hangi şartlara mahkum ettiklerini görmeleri için TBMM’nin tatilden döndüğü bugün; bordrolarımızı TBMM Başkanı’na, TBMM Başkanvekillerine ve siyasi parti merkezlerine gönderiyoruz.

Buradan tüm siyasilere sesleniyoruz: Hekimler kölelik şartlarını kabul etmiyor, etmeyecek. Hak ettiklerimizi alana kadar mücadelemiz ve eylemlerimiz artarak devam edecek.  Meclis’in açılmasıyla birlikte taleplerimizin acilen görüşülmesini, insanca yaşayacak, emekliliğe yansıyacak bir ücret düzenlemesini ve güvenli çalışma şartlarının sağlanmasını istiyoruz.

Umudumuzun ve mücadelemizin gücü, haklılığımızdan gelmektedir.”