“Hem devlet, hem esnaf kazanacak”

Vali Günaydın ilimizdeki âtıl kamu yatırımlarını bir bir ayağa kaldırmayı hedeflediklerini kaydederek, “Bu sayede hem devlet, hem de bölgelerindeki canlılığın artması sayesinde esnafımız kazanacak” dedi.

Yurduntepe’nin kar olması halinde 15 Aralık’ta hizmete gireceğini söyleyen Vali Günaydın, Site İşhanı’nın projesi kuruldan geldikten sonra ihaleye çıkacaklarını, Doğa Kültür Köyü’nü Öğretmenevi ile TUREM’in işleteceğini, Horna kanyonu ihalesinin 3 Aralık’ta yapılacağını, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binasının Aralık, Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü hizmet binasının Mart ayında yüklenici firmalardan teslim alınacağını kaydetti.

Vali Günaydın İsmailbey mahallesine yeni okul binası yapacaklarını kaydederek, araç parkını güçlendirdikleri İl Özel İdaresi’nin yıllık 8 milyon lira tasarruf edeceğini söyledi.

 

Vali Şehmus Günaydın sürmekte olan yatırımlar ile ilgili sorularımızı cevapladığı açıklamasında, göreve geldiği günden bu yana önemli mesai harcadığı konu olduğunu belirttiği atıl kamu yatırımlarının ayağa kaldırılmasında önemli mesafe kat edildiğini söyledi.

Vali Günaydın: “Yurduntepe’yi kar olması halinde 15 Aralık’ta açıyoruz”

Ilgaz Yurduntepe’nin kar olması halinde 15 Aralık’ta hizmete gireceğini kaydeden Vali Günaydın, hazırlıkların süratle yapılmaya devam edildiğini söyledi.

Yüklenici firmanın sözleşmesinin feshedildiğini belirten Vali Günaydın, “Köylere Hizmete Götürme Birliği (KHGB) 400 kişi kapasiteli günübirlik tesis ihalesini yaptı. Atık su arıtma tesisi ihalesi de yapıldı. Çöken yollar düzeltildi. Bilet gişeleri konuluyor.” açıklamasında bulundu. Oteller bölgesi ile Yurduntepe arasındaki mesafenin 6 kilometre olduğuna dikkat çeken Vali Günaydın, “Oteller bölgesi ile Yurduntepe arasındaki ulaşımı gondolla sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

“Site İşhanı projesi kurulda”

Site İşhanı projesini Anıtlar Kurulu’na gönderdiklerini kaydeden Vali Günaydın, “Kurulun kararı gelir gelmez ihaleye çıkacağız. 6 resmi kurumun taşınmasıyla o bölgede ciddi bir hareketlilik sağlanacağını düşünüyorum. Bu sayede hem devlet hem de bölgelerindeki canlılığın artması sayesinde esnaflarımız kazanacak” açıklamasında bulundu.

“Doğa Kültür Köyü Öğretmenevi ile TUREM’e”

Doğa Kültür Köyü’nü Öğretmenevi ile TUREM’in işbirliği içinde işleteceklerini kaydeden Vali Günaydın, “Burada konaklama sağlanırken hem de turizm elemanı yetiştirilecek. Özel sektörden gelecekte işletmeye talipli çıkması halinde yeniden bir değerlendirme yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

Mahalli İdareler Eğitim Merkezi’nin (MİEM) Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devrinin tamamlandığını ifade eden Vali Günaydın, Horna kanyonunda yaşanan yoğunluğun insan hayatını riske atacak sonuçlar doğurduğunu ifade ederek, “Horna kanyonunda güvenliği sağlayacak mimari düzenleme ile ilgili 3 Aralık’ta ihalemizi yapıyoruz, ardından yeniden turizme açacağız” dedi. Vali Günaydın, Azdavay’da Çatak kanyonundaki cam terasın da elden geçirileceğini, ihalesinin yakında yapılacağını belirtti.

“Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
binasını önümüzdeki ay teslim alıyoruz”

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) hizmet binasının Kuzeykent’te yapılacağını, bu amaçla ihale takviminin işlediğini kaydeden Vali Günaydın şunları söyledi: “Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni yüklenici firma önümüzdeki ay teslim edecek. Yeni yılla birlikte kısa süre içinde hizmete açacağız. Yine Kuzeykent’te sürmekte olan inşaatlardan Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü hizmet binasını ise Mart ayında teslim alacağız.”

“İsmailbey Mahallesi’ne okul”

Vali Günaydın, İsmailbey Mahallesi’ndeki bir hazine arazisine okul binası yapacaklarını, mahalledeki öğrenci yoğunluğuna göre bu binanın ilk ya da ortaokul olarak kullanılacağını söyledi.

Vali Günaydın okul yeri arayışını sürdürdüklerini belirterek, “İkili eğitim yapılan ya da kalabalık öğrenci nüfusuna sahip okul bölgelerine yeni okul yapmak için yer arayışlarımız sürüyor” açıklamasında bulundu.

“Yıllık 8 milyon lira tasarruf”

İl Özel İdaresi’nin araç parkını güçlendirmelerine de değinen Vali Günaydın, “Aldığımız araçların taksit ödemeleri bittiğinde İl Özel İdaresi bütçesinin yıllık kazancı 8 milyon lira olacak. Yıllık akaryakıt harcamamız 10 milyon liradan 7 milyon liraya, tamir ve yedek parça harcamamız 4 milyon liradan 2 milyon liraya düşerken iş hacmimizde ise yaklaşık 3 milyon liralık bir artış olacak” dedi.