“Her sektörde varız”

  • MÜSİAD Kastamonu Şube’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığa Ahmet Sevgilioğlu seçildi. Genel Başkan Abdurrahman Kaan’ın da katılımıyla yapılan genel kurulda Sevgilioğlu, “Kastamonu MÜSİAD olarak bizler, konusunda uzman, sektöründe etkin üyelerimizle bu topraklarda sanattan yeme içme sektörüne, inşaattan sanayiye, kültürden eğitime, turizmden sağlığa kadar her sektörde varız” dedi.
  • Genel Başkan Kaan ise her şehrin kendine özgü değerlerinin olduğuna dikkat çekerek, “Bunları katma değeri yüksek varlığa dönüştürmek o şehri markalaştırır. ‘Şehirleri Özgün Değerleriyle Kalkındırma’ adında bir çalışmamız var. Kastamonu’nun sahip olduğu varlıklara baktığımızda böylesi bir çalışma için ne kadar uygun bir pilot alan olabileceğini görmekteyiz” diye konuştu.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kastamonu Şube Başkanlığı 4. Olağan Genel Kurulu Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda Genel Başkan Abdurrahman Kaan’ın da katılımıyla gerçekleşti. Genel kurulun ardından Ahmet Sevgilioğlu, MÜSİAD’ın yeni şube başkanı seçildi.

Genel kurula Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Karahasanoğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, İGM Başkanı Güray Parçal, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da katıldı.

MÜSİAD Şube Başkanı seçilen Ahmet Sevgilioğlu, genel kuruldaki konuşmasında şunları söyledi:

“MÜSİAD  kamu yararına dernek statüsüne sahip güçlü bir sivil toplum kuruluşudur. MÜSİAD Kastamonu Şubesi olarak toplamda 78 üyemizle 5 bine yakın kişiye istihdam sağlıyoruz. Üyelerimizin işlerinin daha da büyümesi, ihracatlarının yaygınlaştırılarak artırılması, üretici üyelerimizin teşvik edilmesi, bölge şubelerimizle daha sıkı işbirliği yaparak ticaret hacimlerimizin artırılması gibi konularda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah, bugünden sonra da bu bayrağı daha ileriye, ülkemizdeki ve dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarımızla beraber taşımaya gayret sarf edeceğiz.

Kastamonu MÜSİAD olarak bizler, konusunda uzman, sektöründe etkin üyelerimizle bu topraklarda sanattan-yeme içme sektörüne, inşaattan-sanayisine,  kültüründen-eğitimine, turizminden-sağlığa her sektöründe varız.

Geleneksel mutfak sanatlarımızla ve yemek kültürümüzle UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına şehrimizin ismini yazdırmak, yedi bin yıllık tarihimizle, kültürel varlılarımızla ve doğamızla Dünya Mirası Listesi’nde yer almak, kültürel varlıklarımız korunması ve geleceğe doğru taşınabilmesi, turizmin gelişmesi, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde kurulan Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü’nün ilimizde de kurulması, bu kadim kentin gelişimi, hemşerilerimizin yaşam standartlarının arttırılması için yapılacak her etkinlikte ve çalışmalarda üstümüze düşen ne görev varsa yapmaya hazırız.

Bugüne kadar üniversitemizle ortak çalışmalar yapamadık ama bugünden itibaren sayın Rektör hocamızla şehrimize, üniversitemize ve üyelerimize katkı sağlayacak birçok proje yapacağımızı umuyorum.”

ABDURRAHMAN KAAN

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise MÜSİAD’ın tarihçesi hakkında bilgi verdikten sonra şunları ifade etti:

“Her şehrin kendine özgü değerleri vardır. Bunların katma değeri yüksek varlığa dönüşmesi o şehri markalaştırır. ‘Şehirleri Özgün Değerleriyle Kalkındırma’ adında bir çalışmamız var.  Kastamonu’nun sahip olduğu varlıklara baktığımızda böylesi bir çalışma için ne kadar uygun bir pilot alan olabileceğini görmekteyiz. Gastronomik ticaret ve yatırım adına özgün ve menşei ürünleri, inanç turizmi başta olmak üzere Kastamonu coğrafyasının ve tarihsel dokunun korunmasının avantajıyla sağlanacak yeni turizm kaynakları ve yatırımları, Ilgaz Dağları’nın sadece şiirlere konu olan değil aynı zamanda hem kültürel hem de yeraltı zenginlikleri adına işletilebilir bir kaynak olması, kendine özgü ve geleneksel yapılış tarzıyla korunan tekstil üretimi gibi. Tüm bunlar Kastamonu için birer özgün varlıktır. Bize düşen ise bu varlıklardan katma değeri yüksek üretim modelleri çıkarmak olmalıdır.”

“SANAYİCİLERİMİZ YATIRIM HEVESİ İÇİNDELER”

“Kastamonu pek çok sektörün bir yerde buluşma ve farklılaşma noktası olarak öne çıkmaktadır. Biz pandemiden çok önce bu gerçekleri gördük ve dile getirdik hatta herkesten önce tazelenme sürecimizi başlatarak, yeni dünya sistemindeki temel stratejik konuları evvelden görüp birer komite halinde çalıştırmaya başladık. Pandemi ile birlikte aksamaya uğrayan tazelenme sürecinin şubelerdeki entegrasyonu yeni yönetim döneminde hızlıca tamamlanıp sizlerin şehrinizdeki kaynak ve sektörel yapıların çeşitliğine bağlı olacak şekilde komiteler kurulacaktır. Proje bazlı yeni yapımız sayesinde her bir üyemizin kendi firması ya da bireysel çalışması şeklindeki projeleri artık genel merkez ile doğrudan bağlantılı bir şekilde çalıştırılacak ve güçlü ortaklıklar sağlanarak büyük projelere dönüştürülecektir. İthalata olan bağımlılığımızı azaltacak her türlü üretim ve yatırım planı ve bunlara uygun projeler inanın bizi geleceğin Türkiye’sine taşıyacak yegâne güç olacaktır. Türkiye’de sanayicilerimiz bu dönemde oldukça büyük bir yatırım hevesi içindeler. Sadece büyük işletmeler değil KOBİ yapılar da büyümek ve yatırım yapmak adına oldukça ısrarlı ve iştahlılar. Bu durumu ivedilikle avantaja çevirmeliyiz.”

“BUGÜNÜN DEĞİL YARININ EKONOMİK STRATEJİLERİNİ BELİRLEDİK”

“Bizim seneler evvel planlayıp kurduğumuz komiteler, bugünün değil yarının ekonomik stratejilerinde birer madde olarak sayılmaktadır. Biz bunları evvelden gördük. Örneğin Akıllı şehirler ve şehir ekonomileri komitesi dedik, bizden sonra Cumhurbaşkanlığı düzeyinde politika haline geldi ve kalkınma planına işlendi. Gastro-ekonomi kelimesini biz kullandığımızda ülkemizde henüz çok nadir ve kısıtlı bir kesimin uhdesinde kısıtlı çalışmalar olarak yapılıyordu. Bugün neredeyse her yerde turizmin ve ülke kalkınmasının temel çıkış noktası haline geldi. Yine aynı şekilde turizminde yeni kaynaklar ve yatırımlar dedik, yaz turizminden çıkarak bambaşka alanlara yöneldik. Kırsal kalkınma komitemizi kurduk ve Akıllı Kırkentler Projesi ile bakanlığımızın yıllık planlamalarına destek verdik.”

YENİ YÖNETİM

Ahmet Sevgilioğlu başkanlığındaki MÜSİAD Kastamonu Şube’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: Yılmaz Uzan, Nurettin Gündağ, Ayhan Vural, Ömer Doğru, Mustafa Gökdağ, Soner Demir, Oğuz Küçükkapucu, Erdal Mustafacıoğlu ve Nevzat Demiröz. Denetim kurulu asil üyelik ise Hüseyin Kaymakçıoğlu, Vecdi Tatlı ve Cengiz İnce.

Cengiz MUHZİROĞLU