Hizmet aşıkları

Kastamonu Rotary Kulübü’nün geleneksel olarak her yıl verdiği “Meslek” ödülleri yeni sahiplerini buldu. Pazartesi akşamı Uğurlu Konakları’nda düzenlediği “Meslek” ödülleri töreninde Kastamonu Rotary Kulübü, 2015-2016 Dönemi ödüllerini sahipleri ile buluşturdu.

“Amaç hizmet idealini teşvik etmek”

Meslek Hizmetleri Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını yapan Kastamonu Rotary Kulübü 2015-2016 Dönemi Başkanı Murat Aydoğan, Rotary’nin amacının günlük yaşamda değerli girişimlerin temeli sayılan, “Hizmet” idealini teşvik etmek ve geliştirmek olduğunu söyledi.

Aydoğan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Rotary, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek ve insanlığa hizmet vermek amacıyla bir araya gelen iş ve meslek sahibi kişilerin dünya çapında örgütlendiği bir hizmet kuruluşudur”.

“Demire çiftetelli oynatan adam”

Kastamonu Rotary Kulübü’nün 2015-2016 Dönemi “Meslek” ödülü Devrekani’de sürdürdüğü mesleğinde 50 yılı geride bırakan sıcak demir ustası Ahmet Sirkeoğlu’na verildi.

IMG-20160118-WA0009

Sirkeoğlu’na ödülünü takdim eden Kastamonu Rotary Kulübü Kurucu Başkanı Serdar İzbeli ödülün gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Mesleğinizde yüksek ahlaki değerleri koruduğunuz ve teşvik ettiğiniz, ticari ve mesleki ilişki kurduğunuz herkese hakça davrandığınız, mesleğinizi topluma bir hizmet fırsatı saydığınız için kulübümüz tarafından ödüle layık görüldünüz”.

İlkokuldan itibaren mesleğini sürdüren Sirkeoğlu, ziraat aletleri başta olmak üzere demirden çeşitli aletleri imal ya da tamir ediyor. Çalışırken iş aletleri ile çıkardığı melodiler sayesinde mesaisini eğlenceli dakikalara çeviren Sirkeoğlu, çevresinde “Demire dans ettiren usta” olarak tanınıyor.

Ödülünü alan Sirkeoğlu, sanata ve sanatkara verdiği değerden dolayı Kastamonu Rotary Kulübü’ne teşekkür etti.

Gazeteci, çevre gönüllüsü, Çatalzeytin sevdalısı

Kastamonu Rotary Kulübü’nün 2015-2016 Dönemi “Davranış” ödülünün sahibi ise yayın hayatında 34 yılı geride bırakan Çatalzeytin Mektubu gazetesinin kurucusu Emin Türkay Öztürk oldu.

IMG-20160118-WA0016

Kastamonu Rotary Kulübü Başkanı Murat Aydoğan ödülün gerekçesini şu sözlerle açıkladı: “Toplum yararını iş, meslek ve kişisel hayatınızda gözettiğiniz; barış, iyi niyet ve dostlukların kurulmasını hedeflediğiniz; hizmet idealiniz ve ahlaki değerleriniz ile örnek olduğunuz için kulübümüz tarafından bu hizmet ödülü ile taltif edildiniz”.

34 yıldır çıkardığı Çatalzeytin Mektubu gazetesi yanı sıra sevdasını hep taşıdığı Çatalzeytin’in her sorununa koşmaktan geri kalmayan Emin Türkay Öztürk ise yaptığı konuşmada, “Çatalzeytin’de verdiğim mücadelede basmadığım toprak kalmadı. Bu güzel doğa parçasını zerre bozulmadan gelecek nesillere ulaştırmak için yılmadan mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

“Sporun Mehmetçiği”

Kastamonuspor’un en zor dönemlerinde gerek futbolcu gerekse de teknik direktör olarak hep emrinde olan ancak geçirdiği rahatsızlık nedeniyle spor sahalarından uzak kalan Sedat Kızılcı ise kulübün “Hizmet” ödülü ile taltif edildi.

IMG_3603

Kızılcı’ya ödülünü evinde takdim eden Dr. Ahmet Zafer Ergün törende yaptığı duygusal konuşmada, “Sedat Kızılcı sporun Mehmetçiği’dir. Mehmetçik nerede görev verilirse oraya koşar ömrü pahasına, Sedat Hoca da spor için nerede görev verilirse hiç sorgusuz sualsiz oraya koştu” dedi.

 

Kızılcık’ın ilimizde yüzlerce sporcu yetiştirdiğine ve KSK’nın en zor günlerinde göreve koştuğuna dikkat çeken Ergün, ödülün gerekçesini şöyle ifade etti: “Topluma hizmet idealini teşvik ettiğiniz ve geliştirdiğiniz, mesleğinizi topluma bir hizmet fırsatı görüp yücelttiğiniz, ‘Kendinden Önce Hizmet’ anlayışının örneği olduğunuz için Hizmet ödülü ile taltif edildiniz”.