Hobisini gelir kaynağını çevirdi

Kadın girişimci Seval Bahadır Koç, hobi olarak başladığı Taş Baskı’yı gelir kaynağına dönüştürdü.

Kastamonu Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı taş baskı kursuna 7 yıl önce katılan kadın girişimci Seval Bahadır Koç (50), evine kurduğu küçük atölyesinde hobi olarak başladığı taş baskıyı, ticarete dönüştürdü.

İlk olarak esnaftan gelen siparişleri yapmaya başlayan Seval Koç, daha sonra birikimleri ile taş baskı atölyesini kurdu. Atölyede toptan ve perakende ürünlerin satışını gerçekleştirdiğini söyleyen Koç, “Dükkanımı tarihi ve turistik yer olan Yakupağa Külliyesi’ne açmak istedim.  Buraların belirli gezilecek noktaları bulunur. Ürünlerim, gelen turistler tarafından dikkat çekiyor ve bu şekilde satışlar sağlanıyor. Bunun dışında Türkiye ve yurtdışındaki bazı ülkelere ürün temin ediyorum” dedi.

Yaptığı işin ailesi ve arkadaşları tarafından desteklendiğini belirten Seval Koç, “Bu işin en önemli noktalarından biri dikkat gerektiriyor olması. Hobi olarak başladığım taş baskıyı geliştirdim ve bu sayede aile bütçesine katkıda bulunabiliyorum. Kızım ve eşime de baskı yapmayı öğrettim. Bazen siparişlere yetişemeyebiliyorum ve onlardan destek alıyorum. Yaptığım sanatın iş haline dönüştüğünü gören kadınlar hem taş baskı kültürünü yaşatıyor hem de ev ekonomilerine katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

TAŞ BASKI

Özel bir karışım ile hazırlanan boya, ıhlamur ağacından oluşturulan kalıp yardımı ile örtüye basılıyor.  3 gün boyunca belirli aşamalardan geçerek oluşturulan taş baskı, büyük emek sonucu müşterilere sunuluyor.

 

 

Gizem AZBOY