Hüma Hatun Konağı 8 Mart’ta açılıyor

 Belediye’nin, Kastamonu konaklarını canlandırma projesi kapsamında öncelikli olarak ele alıp restorasyonunu gerçekleştirdiği Sarıyalçınlar Konağı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, yeni konulan adı Hüma Hatun Konağı olarak açılıyor.

ikinci Hükümet Caddesi girişinde bulunan ve Belediye tarafından Kastamonulu kadınların kullanımına tahsis edilen konak eğitim ve kültür evi olarak kullanılacak.

Konağın bodrumda üç, zemin katta üç, birinci katta üç, cihannüma katında ise bir olmak üzere toplam 10 odası bulunuyor.

Belediye olarak tarihi eserleri ortaya çıkarmak adına projeler üretildiğini ve uygulamaya geçildiğini ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hüma Hatun Konağı’nın restore ettik. Tefrişatını da hızla tamamlayıp, burayı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kahraman ve fedakar Türk kadınını temsil eden Şehit Şerife Bacı’nın ve Halime Çavuş’un torunları olan en değerli varlıklarımız Kastamonulu hanımlara eğitim ve kültür evi olarak armağan edeceğiz. Burada kadınlarımız toplantılarını gerçekleştirebilecek. Çay ve pastalarını ise bizler Belediye olarak karşılaşacağız. Ayrıca konağımızda bir kuaför de kadınlarımızın hizmetinde olacak. Han, hamam, sokak sağlıklaştırması, bedesten ve diğer kültürel varlıkları da ortaya çıkartabilmek adına çalışmalarımızı hızla sürüyoruz. İlgili kurumlarla koordineli bir şekilde tarihimizi gün yüzüne çıkartmak istiyoruz.”