Hürriyet Seyahat’ten Şapka Müzesi tanıtımı

Hürriyet gazetesinin Seyahat eki, “Geleneksel müzeciliğe alternatifler” başlığıyla toparladığı yerler arasına Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde yer alan Şapka Müzesi’ni de aldı.

“Genişleyen ilgi alanları, değişen teknoloji yeni sergileme teknikleri ve sunumları da beraberinde getirerek müzeciliği değiştiriyor. Belli konularda uzmanlaşan konsept müzeler öne çıkıyor. Yenilikçi, üç boyutlu ve gerçeklik hissi uyandıran modeller, interaktif yaklaşımlar klasik müzeciliği sıkıcı bulanların ilgisini çekiyor” spotuyla verilen derlemede “Şapka Müzesi” şu cümlelerle tanıtıldı:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimini yaptığı Kastamonu’nun en çok ziyaret edilen müzelerinden biri burası. Şapka inkılâbının Kastamonu’da ilan edilmesi nedeniyle 2008’de dönemin valisi Mustafa Kara tarafından, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan Türkiye’nin tek şapka müzesinde 800’den fazla şapka sergileniyor. Müzenin bir bölümünde Hunlardan Cumhuriyet dönemine kadar şapkalar, diğer bölümünde Cumhuriyet döneminden günümüze kullanılan şapkalar görülebiliyor. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Kimseye vermem” dediği şapkasının yanı sıra eski başbakanlardan Bülent Ecevit, MFÖ, Safiye Soyman, Filiz Akın gibi ünlü isimlere ait şapkaları da görebilirsiniz.”