Hz. Pir’de Amir Ateş izdihamı

Cumartesi Sohbetleri 156. Konuğu ünlü ilahiyatçı ve bestekâr Amir Ateş oldu Ateş’in  konuşma ve sunumunda Hz. Pir Külliyesi Bayraklı Konağı’nda salon ve odalar tamamen doldu, taştı. 

 

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı, İlim Hikmet Sofrası etkinliğinin Cumartesi Sohbetleri programında ünlü İlahiyatçı ve bestekar Amir Ateş’i konuk etti. Ateş’in konuşma ve sunumunda Hz. Pir Külliyesi Bayraklı Konağı’nda salon ve odalar tamamen doldu, taştı.

“Kur’an, Mevlid  ve Musikinin önemi” konusunda  sunum yapan Amir Ateş, konuşma aralarında eserlerini de seslendirdi.

İlahiyatçı Bestekâr Amir Ateş, Kur’an-ı Kerim’in bizleri aydınlatan, bizlere ışık tutan, insanlığı hatırlatan bir kitap olduğunu belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Kuran-ı Azimüşşan, Yüce Allah’ın kelamı olan, içinde hiçbir kulun sözü, kelimesi harfi olmayan tek kitaptır. Bunun kuran olduğunu biliyoruz bunun anlamını bilenlerden daha çok bunu başımızın üstünde taç olarak taşımak istiyoruz. Bunu Müslüman Türk Milleti olarak özellikle göbeğimizden aşağı bile koymaya ar ediyoruz utanıyoruz. Ne mutlu. Bu yüzden bu kitabımızı sık sık okuyalım okutalım çoluk çocuğa öğretelim.Eğer biz öğrenememişsek öğrenenlerden dinleyelim ve güzel sesle okunduğu zaman bizim ruhumuzu aşkımızı manevi zevkimizi cuş-u huruşa getiren bu ilahi kelam olan Kuran-ı Kerim’i musikimizin en güzel nameleriyle ruhumuza nakşedelim diyorum. Mevlit 600 yıldan bu tarafa bütün sevinçli günlerimizde, neşeli günlerimizde, kederli, üzüntülü günlerimizde mutlak surette Kuran ve Mevlit okuruz. Mevlit ve Kuran her alanımızda var. Sürekli Kur’an okur ve sık sık da mevlitler yaparız. Bu arada mevlitle ilgili kanıksamalar da olmamış değil.Sesi güzeller, okumasını bilenler okuduğu gibi Mehmet Hoca okuyor da ben niye okumayayım, buna benzer şeylerle biraz bu işi basite indirgemişler. Oysaki mevlit, Kur’an-ı Kerim’in daha net, daha açık anlaşılabilmesi için birçok mısralar ayeti kerimelerin mahallidir, Kur’an ayetleridir.Bir programda,bir profesör bu dediğim hususları gale alarak mevlidi küçümseyerek, okuyanları hiçe sayarak, Türk Milleti’nin bu manevi kültürüyle ilgili aleyhte konuşarak açıklama yaptı.Bu ve buna benzer konuşmacılar bu konuda çok yanlış yapıyorlar ve tüm bu konuda iman içinde olan, Müslüman olan herkese de zarar da veriyorlar. Yavrumuz dünyaya gelir, çocuğumuza sünnet yaparız, evlendiririz, askere göndeririz, üzüntümüz olur, ev araba alır Kuran, mevlit yaparız. Bu artık bizim için bir maneviyat ve huzur kapısı olmuş. Kur’ân ve Mevlit için aleyhte yapılan her şey zarar verir.”

Ateş konuşmasının sonunda  şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar ve yaralılara da acil şifalar diledi.

Amir Ateş, “Kastamonu’ya çok kez geldiğini, Tarih, Kültür ve maneviyat kenti olan Kastamonu’yu ve misafirperver ve çok cana yakın olan yaşayanlarını da çok sevdiğini, Kastamonu’ya severek ve canı gönülden geldiğini, kendisini çok güzel ağırlayan ve misafirperverlik örneği gösteren herkese de teşekkür ettiğini söyledi.

Galip Vidinlioğlu

Programda kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, “İlahiyatçı Bestekâr Amir Ateş hocamıza ilimize hoş geldiniz diyorum, bugün şehrimiz onurlandırdılar. Güzel bilgi ve tecrübe ve birikimleri ile bizleri ve katılımcıları bilgilendirdiler. Kendilerine ve emeği katkısı geçenlere de çok teşekkür ediyorum. Bende vakfın 6 yıldır da yönetimindeyim. Burası ile gönül bağımızda zaten devam ediyordu. Yine bu etkinliklere katkı ve desteklerimiz elimizden  geldiğince de devam ediyor. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veliye hizmet ederken bet ve bereketi ile geldi ve bize Belediye Başkanlığı da nasip oldu. Buradaki etkinliklerimiz İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri başarılı bir şekilde de devam ediyor. Bizlerde istifade ediyoruz. Gençlerin de geriden gelmesi bizi ziyadesiyle de memnun ediyor. Bizde mutlu oluyoruz. Bu tür toplantı, etkinlik, sohbet, seminer ve panelleri çok önemsiyoruz. Hocam Amir Ateş başta olma üzere tüm emek ve katkısı geçen ile katılımcılara da teşekkür ediyorum” dedi.

Amir Ateş’e program sonunda, Belediye Başkanı ve Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Opr. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, Vakıf Başkanı Mehmet Çiftçi, eski  Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çağılcı ve Vakıf Denetleme Kurulu Üyesi Yılmaz Gödeloğlu tarafından Plaket, teşekkür belgesi ve hediye, verildi.Katılımcılara program sonunda Vakıf tarafından hazırlanılan ikram dağıtıldı. Cengiz MUHZİROĞLU