İbni Neccar beklemede

İlimiz, pekçok konuda olduğu gibi inanç turizmi konusunda da Türkiye’deki illerle kafa kafaya yarışacak konumda şüphesiz.

Hz. Pir yoluna girdiğiniz zaman, yanılmıyorsam külliyeye varana kadar 3 cami görürsünüz. Bunlardan biri Vakıf’taki İbni Neccar Camii…

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 8 Haziran 2018 yılında restoresi için sözleşme yaptı İbni Neccar Camii için. İşin bitimini ise 13 Kasım 2019 olarak belirledi. Yani bundan bir sene bir ay önce…

Gelin görün ki, cami öylece duruyor olduğu gibi… Tuğlaları yol kenarında, “Çalışırken baret tak!” diyen uyarıları, kenarına çekilen çitin üzerinde yerini almaya devam ediyor. Çalışılsa baret takılacağına şüphe yok. Ancak çalışan yok!Bu da Vakıf sakinlerini hayli üzüyor.

İnanç turizminin gözbebeği Kastamonu’yla hiç ama hiç örtüşmeyen bir manzara. Kısa zamanda çözüme ulaşılması ümidiyle…

  • ••

Can sağlıkçılar!

Konuşmak kolay onların hakkında. “Haklarını nasıl ödeyeceğiz. Var olsunlar… Haydi onları alkışlayalım!” demekte bir şey yok.

Gidip yerlerinde görmek gerek onları. Ne şartlar altında çalıştıklarına bire bir şahit olmak gerek. Ne tür sorunlarla baş etmeye çalıştıklarını gözlerle görmek gerek…

İnsan, giydikleri kıyafetleri dahi gördüğünde nefes alamıyor. İçinde saatlerce yaşamak çok zor olmalı. Anlamak, empati yapmak mümkün değil. Zira biz henüz maskemizi bile doğru düzgün takmayı öğrenemedik. Sebebimizi “Nefes alamıyorum” olarak açıkladık.

Size tavsiyem, bütün tedbirlerinizi alıp o Kovid test kuyruğuna şöyle bir uzaktan bakmanız… Otoparka kadar uzanan sıranın ucunda, bu soğukta, yalnızca bir konteynerın içinde örnek almayı bekleyen sağlıkçılara şöyle bir uzaktan bakın.

Sanmam, yine anlaşılmaz çektikleri, ama en azından şahit olun. “Sizin hakkınız ödenmez” dediğiniz sağlıkçıdan “Ne maddi ne de manevi olarak ödeniyor zaten” cevabını aldığınız zaman düşeceğiniz durumu bir düşünün. Size bunların neler hissettireceğini bir düşünün. Size bu cevabın ne kadar ağır geleceğini bir düşünün.

Yineleyeceğim, bu sefer bire bir şahit olarak yineleyeceğim; rica ediyorum evinizde kalın. Rica ediyorum maskenizi “burnunuzu” da örtecek şekilde, kuralına uygun olarak takın,zorunlu olarak dışarı çıkacaksanız… “Bana bir şey olmaz” demeyin. Oluyor…

Gözde MINIK