İGM Başkanı’ndan bir kınama, bir açıklama

  • Güray Parçal, sağlıkta şiddet olayını kınadı, İstiklal Yolu Yürüyüşü tarihiyle ilgili eleştirileri cevapladı; “İki etkinliğin karıştırılmaması gerekiyor. Siyaset malzemesi olacak bir durum yok” dedi.

 

İl Genel Meclisi (İGM) Haziran ayı çalışmaları dünkü oturumla devam etti. Toplantının gündeminde komisyon raporu ve İl Özel İdaresi teklifleri yer aldı.

Toplantıda ilk olarak İnebolu Evrenye köyündeki bir parsel için imar planları teklifleri görüşüldü. Söz konusu teklifler İGM tarafından İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi. Toplantının diğer bir gündem maddesinde Alparslan köyü Şadioğlu bağlısının yeterli ve sıhhi içme suyuna kavuşturulması için Çayır membaının tahsis talebi doğrultusunda hazırlanan Esnaf, Sanayi, Ticaret ve Doğal Kaynaklar Komisyonu raporu görüşüldü. Tahsisin uygun görüldüğü rapor meclis tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Toplantının sonunda İGM Başkanı Güray Parçal, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan “doktora şiddet” olayını Meclis olarak kınadıklarını, olaya karışanın Özel İdare personeli olmasının kendilerini rencide ettiğini, incittiğini söyledi.

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün başlama tarihi ile ilgili eleştirilere de değinen Parçal, “9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü kutlaması yerel bir kutlamadır. Burada sanki Bakanlığın yerel kutlamayı yapıyormuşçasına bir algı oluşturulmuş. 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü bugün kutlanıyor. Burada Bakanlık programına dahil olan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’dür. Fakat bunu siyaset malzemesi olarak kullanmışlar. 2 etkinliğin karıştırılmaması gerekiyor. Siyaset malzemesi olacak bir durum yok. 9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık Günü ile Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü farklı programlardır. Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü de bu yıl pandemiden dolayı geniş kapsamlı gerçekleştirilemedi. İlerleyen yıllarda Türkiye çapında gerçekleşen bir etkinlikler olacak” diye konuştu.