“İGM çalışamaz bir hal aldı”

Ö. İdare tartışmasına Maşalacı da katıldı

  • Yazılı bir açıklamada bulunan ve “Geçtiğimiz yılın başından bu tarafa İGM ve İl Özel İdaresi arasında, yapılacak olan hizmetlerle ilgili olarak anlam veremediğim bir şekilde tartışmalar sürmektedir” diyen MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, köy muhtarlarının muhatap bulamadığını belirtti.
  • Verilen sözlerin havada kaldığını söyleyen Maşalacı, “Özellikle başta köy yolları olmak üzere birçok hususta köylümüz mağdur edilmiştir” dedi ve konunun hassasiyetini görüp sessizliğini bozarak kamuoyuyla içtenlikle paylaştığını belirttiği AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’a teşekkür etti.

 

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi arasında geçtiğimiz yılın başından bu tarafa bir tartışma sürdüğünü belirtti.

Maşalacı, yaptığı basın açıklamasında, “Geçtiğimiz yılın başından bu tarafa İGM ve İl Özel İdaresi arasında yapılacak olan hizmetlerle ilgili olarak anlam veremediğim bir şekilde tartışmalar sürmektedir. Hatta konu o kadar büyümüştür ki, bu tartışmalar 2016 yılı Mayıs ayında AKP’li milletvekili ve ilin Valisi arasında ulusal basına da yansıyan kavgalara sebep olmuştur. Günümüze geldiğimizde de, İl Genel Meclisi çalışamaz bir hal almıştır” dedi.

Açıklamasında, köy muhtarlarının muhatap bulamadığını belirten Maşalacı, şöyle devam etti:

“Köy muhtarlarımız muhatap bulamaz hale gelmiş, köylerine yapılması gerekip de yapılmayanları basın açıklamaları ile gündeme taşımak zorunda kalmıştır. Türkiye’de 51 il özel idaresi arasında ilk sırada olduğumuzu, 2013-2014-2015 olmak üzere üç yıllık bir yol mastır planı hazırladıklarını ve bu plan çerçevesinde ana grup köy yollarını tamamen asfaltlayarak diğer yerleri de kaliteli stabilize ile kaplanacağını ifade eden, KÖY-DES kapsamında kaymakamlıklarla yapılan projelerle, tarımsal alanda ve sağlık alanındaki projelerle övünüp, yerel ve genel seçimlerde köylerde alt yapı, üst yapı başta olmak üzere çeşitli vaatlerde bulunan  bürokratlar, bırakın asfaltı, bozulan yollara yama yapamaz hale gelmişlerdir.

Memleket sevdalıları olarak bunları defaten dile getirmemize rağmen herhangi bir değişiklik olmadığı gibi ilin coğrafi koşullarının zorluklarından bahsedilmiş ve hatta siyasi olarak şov yapmakla  eleştirilmiştik. Bunun yanında kim ne derse desin yaşadığımız şehrin kalkınması için her konunun takipçisi olduğumuzu da belirtmiştik. Sonuç olarak 2017 yılı İl Özel İdaresi sezonu açılırken her zaman olduğu gibi bir sürü vaatler verilmiş lakin sezonun bitmesine az bir süre kalmasına rağmen bir arpa boyu kadar ilerleme olmadığı görülmüş, verilen vaatler de havada kalmıştır. Özellikle başta köy yolları olmak üzere birçok hususta köylümüz mağdur edilmiştir.”

MHP İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili AKP İl Başkanı da sessizliğini bozarak kamuoyuyla paylaşmıştır. Buradan  konunun hassasiyetini görüp içtenlikle dile getirmesinden ötürü Sayın İl Başkanı’na teşekkür ediyorum.

Yine Sayın Uluay’ın yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde şehrin otopark sorununun giderilmesi ile ilgili deprem yönetmeliği çerçevesinde yıkılacak okulların (merkez ortaokulu) altına otopark yapılması konusunda yaptığım çağrıya destek vermesi ve konuyu CHP İl Başkanı’yla da paylaşarak onun da desteğini ifade etmesi ilimiz adına çok sevindirici. Umarım Belediye Başkanı’nın ve İlimizdeki STK’ların da vereceği destekle MEB’in önceden yaptığı tip projede tadilat yaptırılması sağlanarak şehrin otopark sorununu da çözmüş oluruz.

Zira hepimiz yaşadığımız şehrin eksikliklerinin giderilerek gelişmesi için çaba gösteriyoruz. Anlaşılan o ki,  ilimizde iktidar, ‘Yaşanılanlardan, vakalardan dert yandığına göre elindeki iktidar gücünü bürokrasiye kaptırmış’ gibi görünüyor.

Bilinmelidir ki, MHP kadroları olarak bizler vatandaşlarımızın refah ve aydınlığa ulaşması ve şehrimizin kalkınması için bu konuları her platformda dile getireceğimizi belirterek, konuyla ilgili sorumluluk sahiplerine de gerekli yaptırımların yapılmasını yetkililerden talep edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”