İGM’de “bağımsız” başkanlı oturum

İl Genel Meclisi (İGM) 2017 yılının ilk toplantısını dün gerçekleştirdi.

Partisinin il yönetimi tarafından tedbirli olarak ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Mehmet Kayıkcı, dünkü oturuma bağımsız üye olarak başkanlık etti.

2017 yılı komisyon raporu bedelinin belirlenmesiyle başlayan oturumda, AK Parti Grubu, komisyon raporuna ulaşmak isteyenlerden 5 TL alınmasını önerirken, MHP Grubu ise bu ücretin 2 TL ile sınırlı kalmasını talep etti. Yapılan oylama sonucunda AK Parti Grubu’nun önerisi 30 oyla kabul edildi. Oylamada İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı’nın taraf olmayı çekimser oy kullanması dikkat çekti.

Meclis oturumlarının sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasını oybirliğiyle kabul eden İGM, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Tarımsal Amaçlı Toprak, Bitki ve Sulama Suyu Analiz Laboratuvarı’nda yapılmakta olan analizlerin 2017 yılı fiyatlarının tespit edilmesini de gündemine aldı. Yapılan değerlendirme sonrası 10 TL olan toprak verimliliği analizi, 40 TL olan toprak bünyesi analizi ve 90 TL olan sulama suyu analizi fiyatlarının sabit kalması oy birliği ile karara bağlandı.

2017 yılında yapılacak Meclis çalışmalarının “Kastamonu’ya hayırlar getirmesini” dileyen İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, toplantı öncesinde yaptığı konuşmasında ise şunları söyledi:

“2016 yılı üzüntü verici pek çok hadisenin yaşandığı bir yıl oldu. 2017 yılının ülkemize, bölgemize ve tüm dünyaya güvenlik, huzur, mutluluk ve refah getirmesini temenni ediyorum. Yeni umut ve beklentilerle 2017 yılına girdik. Sultanahmet Meydanı’ndaki canlı bombayla başlayan Ankara’da, İstanbul’da, Gaziantep’te, Bursa ve Diyarbakır’da, Mardin ve Kayseri’de yaşanan hadiselerle süren bir çok kanlı terör eylemine maruz kaldık. Sınırlarımız boyunca yaşanan DAEŞ, PKK, PYD terör örgütlerinin saldırılarında çok sayıda güvenlik görevlimiz ve vatandaşımız hayatını kaybetti. 15 Temmuz darbe girişimi ise hiç şüphesiz tarihimizin en alçak terör eylemi ve işgal girişimi olarak sadece 2016 yılının değil Cumhuriyet dönemine damga vurmuştur. Türkiye 79 milyon insanıyla darbe girşiminin karşısında gösterdiği güçlü duruşla bu felaketi yeni bir dirilişe, yeni bir başlangıva çevirmeyi başarmıştır. Milletimiz o gece; ülkesini, bayrağını, milletini, istiklalini, istikbalini korumada gösterdiği kararlılıkla içerdeki ve dışardaki tüğm ihanet odaklarına gereken cevabı vermiştir. 2016 yılında açılışlarını yaptığımız Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 80 yıllık hayal olan Ilgaz Tüneli gibi nice başarıların sevincini yaşadık. Bugün Türkiye büyüme orasnı bakımında dünyada halen ilk sırada yer alıyor. Sorunlarımızla birlikte büyüme ve kalkınmamızı devam ettiriyor olmamız ülkemiz üzerinde çirkin emelleri olanları dahada kızdırıyor. Sadece biz değil, bölgemiz ve dünya yeni bir döneme geçişin sancılarını yaşıyor. Hedeflerimizden kopmadan yolumuza devam edebilirsek parlak bir gelecek ülkemizi bekliyor. Bunun için birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sımsıkı sahip çıkmak zorundayız. Her zaman tek millet, tek bayrak, tek vatan, tewk devlet bizim gayemizdir. 2017 yılı inşallah hem terör örgütlerinin başını ezeceğimiz, hemde çok büyük başarılara imza atacağımız bir yıl olur. Allah’ın izniyle bu ülkeyi ve milleti yolundan alı koyacak hiç bir fani güç yoktur. Türkiye 2023 hedeflerine mutlaka ulaşacaktır.”

ERHAN VEREN