İGM’de satış tartışması

  • İl Özel İdaresi’ne ait Abana Hacıveli Konağı’nın satılmasına yönelik alınan karar, İl Genel Meclisi’nde tartışmalara neden oldu.
  • İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “İl Özel İdaresi envanterinde bulunan taşınmazların hoyratça satılmasına” karşı olduğunu söyledi.
  • CHP’nin Abana üyesi Hasan Tığlı, 1930’lu yıllarda ilkokul yaptırılmak üzere devlete hibe edilen bir alanın satılmasının, hibe eden kişinin ruhuna yapılacak en büyük saygısızlık olarak nitelendirdi.

İl Özel İdaresi’ne ait AbanaHacıveli Konağı’nın satılmasına yönelik alınan karar,İl Genel Meclisi’nde tartışmalara neden oldu.

Abana’da bir zamanların en gözde tesisi olan ancak yüksek kira bedeli nedeniyle işletmecisi tarafından terk edilen Abana Hacıveli Konağı ortada kaldı.

3 yıldan beri âtıl vaziyette olan Abana Hacıveli Konağı’nın satılması ve İl Özel İdaresi’ne kaynak aktarılması konusu İl Genel Meclisi’nin gündemine geldi. Önceki ay yapılan toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilen satılma önerisi meclis üyeleri arasında tartışmalara neden oldu. Birinci derece sit alanında olan taşınmazın bir an önce satılarak özel teşebbüse verilmesi fikri 9 ret oyuna karşı30 oyla kabul edildi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı, İl Özel İdaresi envanterinde bulunan taşınmazların hoyratça satılmasına karşı olduğunu söyledi.

İl Özel İdaresi envanterinde birçok tesis bulunduğunu, bulunan tesislerin atıl vaziyette durmasının gerekçe gösterilerek ileriye yönelik planlama yapılmadan satışının kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çeken Mehmet Kayıkcı, “Şehrin geleceğini planlayanlar bundan 10-15 yıl sonrasını da iyi hesap etmeleri gerekiyor. Şimdi işe yaramıyor gözüyle satılan alanlar aradan belli bir süre geçtikten sonracami, okul veya başka bir alan yapılası için satılan fiyatın 4-5 katı bedelle satılan kişiden ger alınıyor. Kendi sattığımız yere fahiş rakamlar ödeyerek geri alıyoruz. Bu şekilde planlamasız yaklaşımlarla devlet kaynaklarını boşa harcamış oluyoruz” dedi.

MHP’nin Bozkurt İGM üyesi İsmail Göksel ise özellikle küçük ilçelerde işletmecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Satışın çözüm olmadığını kaydeden Göksel, Hacıveli Konağı’nın butik otel olarak işletilmesinin daha yararlı olacağına işaret etti.

CHP’nin Abana İGM üyesi Hasan Tığlı ise 1930’lu yıllarda ilkokul yaptırılmak üzere devlete hibe edilen bir alanın satışının yapılmasının hibe eden kişinin ruhuna yapılmış en büyük saygısızlık olarak nitelendirdi.

Abana’nın turizm tesisleri arasında önemli bir tesisi olan Hacı Veli Konağı için yıllarca mücadele verdiklerini ancak verilen mücadeleye rağmen yetkili kurumların somut adımlar atmak yerine ‘sat-kurtul’ mantığı ile hareket ettiklerine dikkat çeken Hasan Tığlı, “Komisyon raporunda tesisisin 7 yıldan beri atıl vaziyette durduğu ifade edilmiş. Bu bilgi doğru değildir. Tesis 3 yıldan beri atıl vaziyettedir. Son işletmecisi yüksek kira bedeli istenerek adeta zorla çıkartılmıştır. İlçelerin kapasiteleri bellidir ve yüksek kira bedelleri ile işletmeciler zorlanmaktadır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Ayrıca tesisi satınalacak kişi burasını nasıl işletecek? Tesisin bulunduğu alan birinci derece sit alanıdır ve izinsiz çalışma yapılması mümkün değildir. 2018 yılı Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu diye övünüyoruz lakin elimizdeki turizm değerini satmak için çabalıyoruz. Buranın satılmasına müsaade etmeyeceğiz. Satılsa dahi satımın iptali için mahkemeye başvuracağız” ifadelerini kullandı.

AK Parti İGM Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu ise tesisin satışa çıksa dahi hiçbir şekilde alıcı çıkacağını düşünmediği belirterek şöyle konuştu:

“Hacıveli Konağı satışa çıksa dahi kimsenin buraya para harcayacağını zannetmiyorum. Çok büyük tadilat gerektiriyor. Bu tadilatın altından kalkabilir mi bilmiyorum. Satışı ve sonrasını yaşayıp göreceğiz.”