İGM’den otomobil fabrikasına destek

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda gündem dışı söz alan Çatalzeytin üyesi Mevlüt Kaplan, Milletvekili Murat Demir’in otomobil fabrikasıyla ilgili açıklamalarına Meclis olarak destek vermeleri gerektiğini söyledi.

Otomobil fabrikasının Kastamonu’ya değer katacağını belirten Mevlüt Kaplan, “Sivas, Rize, Giresun yerli otomobile sahip çıkmaya başladılar. Bursa, Kocaeli ve Sakarya fabrikaya talip. Bursa ve Sakarya otomobil pazarı bakımından şişmiş durumda. Kastamonu, arazi bakımından Türkiye’nin en büyük illerinden biri. Her tarafımız bomboş arazilerle dolu. Otomobil fabrikasını ya da yan kuruluşunu Kastamonu’ya kurdurabilirsek 20 bin kişi ekmek sahibi olur” dedi.

Türkiye’de 3 milyona yakın Kastamonulu olduğunu da belirten Mevlüt Kaplan, bu sayede göçü tersine çevirebileceklerini de aktardı.

Kaplan, “Görünmeyen iş adamlarımız da var. Milletvekillerimiz, siyasilerimiz, meclis üyelerimiz ve iş adamlarımızla bir komisyon oluşturulup nereye  gidilecekse oraya gidelim” diye konuştu.

Taşköprü üyesi Salim Değirmenci ise Kaplan’ın sözlerine katıldığını söyleyerek, “Otomobil yatırımı konusunda her türlü katkıyı vermeye hazırız. Mahalli idarileri iktidarla buluşturalım. Başbakanımızı 15 Temmuz’da Kastamonu her türlü tehlikeden korudu. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın Kastamonu’ya borcu vardır. Kastamonu’ya eğer  bu fabrika yapılırsa İstanbul’daki Kastamonulu hemşerilerimiz tekrar Kastamonu’ya gelir. Otomobil fabrikası Kastamonu’ya kazandırırlarsa Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız vefa borcunu ödemiş olur” şeklinde konuştu.