İGM’den paydaşlara ödenek freni

İGM’nin dünkü oturumunda İl Özel İdaresi bütçesinden paydaş kuruluşlara ayrılan ödenekler ve miktarlar masaya yatırıldı. Bu kuruluşlara aktarılan bir çok ödeneğin kullanılmadığı ortaya çıktı.
Plan Bütçe Komisyonu’nca bu konuda hazırlanan raporu görüşen Meclis, Milli Eğitim ile Gıda Tarım ve Hayvanclık müdürlükleri dışındaki paydaş kuruluşlara ödenek ayrılmaması gerektiğinde fikir birliğine vardı.
İl Özel İdaresi’ne gönderilen Plan Bütçe Komsiyonu raporunda şu ifadelere yer verildi:
“Emniyet Müdürlüğü’ne 543 bin 253 TL ödenek ayrılmış bunun 190 bin 752 TL’si harcanmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne 1 milyon 967 bin TL ödenek ayrılmış bunun 1 milyon 735 bin 291 TL’si harcanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü’ne 250 bin TL ödenek ayrılmış bunun 167 bin 479 TL’si harcanmıştır. Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği’ne 100 bin TL ödenek ayrılmış harcama yapılmamıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne 335 bin TL ödenek ayrılmış bunun 221 bin 167 TL’si harcanmıştır. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’ne 737 bin TL ödenek ayrılmış bunun 697 bin 528 TL’si harcanmıştır. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne 583 bin TL ödenek ayrılmış bunun 373 bin 406 TL’si harcanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’ne 240 bin TL ödenek ayrılmış bunun 179 bin 638 TL’si harcanmıştır. İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü hariç diğer paydaş kuruluşlara yılda ortalama 100 bin TL bile ayıramadığımız ortadadır. Dört yılda ayrılan kaynakları okuduk. Bunların tamamını bile harcayamayan, bu kurumlara kendi bakanlıklarından yeterince öz kaynakları aktarılmaktadır. Biz Özel İdare olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne daha fazla kaynak aktarırsak bu hizmet olarak kırsaldaki vatandaşlarımıza yansıyacaktır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne aktarılacak kaynağın aktarılması, diğer paydaş kurumlara aktarılan kaynakların da tamamına yakınının meclisin uygun göreceği başka kalemlerde kullanılmasının uygundur.”