İGM’den şantiye kararı

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda, 2020 yılında pilot uygulama olarak Ağlı, Seydiler ve Devrekâni Özel İdare şantiyelerinin birleştirilmesinden yeterli verim alınamamasında dolayı vazgeçildi.

Konuyla ilgili AR-GE komisyonu raporunu okuyan Mustafa Kalınçıldır, şantiyelerinin ayrılması ve şantiyelerin güçlendirilerek eski yönteme dönülmesi gerektiğini ifade etti. Yapılan müzakereler neticesinde pilot uygulamadan vazgeçilip, birleştirilen şantiyelerinin ayrılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda ayrıca piknik alanlarının temizlik durumu da görüşüldü. Çevre ve Sağlık Komisyonu, “Temiz çevre, temiz Kastamonu” etkinliğinin düzenlenmesi gerektiğini ve Katı Atık Yönetimi Yönetmeliği’ne ilgili alanlarında eklenmesi gerektiği ifade edildi.

Pandemi döneminde turizm faaliyetlerinde ciddi azalmaların yaşandığı Gençlik, Spor ve Turizm Komisyonu raporunda belirtildi. 2019 yılında 719 bin 817 yerli turistin, 43 bin 862 yabancı turistin ilimize geldiğinin belirtildiği raporda, 2020 yılı içerisinde ilimizde 159 bin 24 yerli turistin, 3 bin 806 yabancı turistin geldiğine dikkat çekildi. Rehber noktasındaki eksikliklerin de bir an önce giderilmesi gerektiğinin belirtildiği raporda kısıtlama döneminde seyahat izin taleplerinin cevaplandırılma sürecinin de hızlandırılması gerektiğine dikkat çekildi.

Cengiz MUHZİROĞLU