İHD Başkanı Muhziroğlu: “Şiddetle kınıyoruz”

Kastamonu İl İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Cengiz Muhziroğlu, İsrail’in Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinliler’e yönelik saldırısını sert bir şekilde kınadı.

Cengiz Muhziroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İsrail’in mübarek Ramazan ayında ve daha öncesinde yaptığı bu acımasız saldırıları kınıyoruz. Bu yapılan saldırılar ne insan haklarına ne de insanlığa yakışan bir davranış değil.  Saldırıyı gerçekleştiren işgalci terörist yapının, İslam’a ve Müslümanlara düşmanlığını bir kere daha açıkça ortaya çıktı. Uluslararası insan hakları örgütleri, hukuk, sivil toplum örgütleri, barış örgütleri İsrail’in bu şımarık, işgalci ve kural tanımaz tavrına karşı bir an önce bir araya gelmeli ve artık elini taşın altına koymalıdır.

İsrail’in tavrına karşı sessizliğimizi koruduğumuz müddetçe bu saldırılar artarak devam edecek ve Filistin’de barıştan ve uzlaşıdan söz etmek mümkün olmayacaktır. Geçmişin acılarını Müslümanlar üzerinden ödetmeye çalışan İsrail, Filistin toplumunun varlığını hiçe saymakta ve kurulduğu günden itibaren akıl almaz bir biçimde insan haklarını da çiğneyerek işgal ve soykırım suçlarını sürekli işlemektedir. Geçmişin acıları ile karşılaştırılması gereken Müslümanlar ve Filistin değil, Avrupa’nın kendisidir. Bugün din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin herkesin özgürce yaşadığı ve haklarını yerine getirebildiği bir Kudüs’ten bahsetmek istiyorsak, geçmişin tecrübeleri ve bugün yaşananları göz önünde bulundurmak tüm dünyanın görevidir. Kim hangi kararı alırsa Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs Filistin’in başkenti, Müslümanların mukaddes şehridir.  Ülkemizde ve tüm dünyada insan haklarını, adaleti ve hukuku savunan herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı bu işgal adımlarını durdurmaya davet ediyor, yapılan saldırıları da İnsan Hakları İl Başkanlığı olarak şiddetle kınıyoruz.”