İhracatta madencilikle UÇTUK

Aralık ayı ve 2020 yılı genel ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Geçtiğimiz yıl, ihracat ailesi, 226 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Rekorlara alışkınız, fakat böylesine zorlu bir atmosferde, rekorlara imza atmak, gerçekten takdiri hak ediyor. Dünya mal ticaretinde bu yıl tarihimizde ilk defa yüzde 1 paya ulaşacağız. Bugün ülkemiz, yılı pozitif büyümeyle kapatıyorsa, bunda en büyük pay sanayicinindir, ihracatçınındır. “Made in Türkiye” markasını, Dünyanın dört bir köşesinde güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Artık Türk İhracatçısı neredeyse kendisiyle yarışır hale geldi. Hedefimiz dış ticaret fazlası veren Türkiye ve bunu Allah’ın izniyle başaracağız” dedi.

61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla Aralık ayı geçici dış ticaret verilerini Ankara’da düzenlenen 2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı’nda açıkladı.

Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre Aralık ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16 artışla 17 milyar 844 milyon dolar olmasıyla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatına ulaşıldı. Geçtiğimiz yılın tamamında ise ihracat 169 milyar 514 milyon dolar ile Yeni Ekonomi Programı 2020 İhracat hedefi olan 165,9 milyar doların üzerinde gerçekleşti.

KASTAMONU’YA ÖVGÜ

TİM Başkanı İsmail Gülle, 2020’nin pandemiye rağmen ihracatta rekorlar yılı olduğunu açıklarken, iller arasında en dikkat çekici artışın Kastamonu’da yaşandığını söyledi.

Kastamonu’nun Aralık’ta 2019’un aynı ayına göre  yüzde 254’lük artışla  artışla 36 milyon dolarlık ihracata ulaştığını belirten TİM Başkanı, bunda en yüksek payın ihracatını 57 katına çıkartarak  14,4 milyon dolarlık ihracat yapan madencilik sektörü olduğunu kaydetti.

TİM Başkanı Gülle, 17 ilin tarihlerinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştığını, 16 ilin ise 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiğini belirttiği  açıklamasında, Kastamonu’nun burada da en dikkat çekici artışa imza attığını, yüzde 211 artışla 300 milyon dolarlık yıllık ihracata ulaştığını söyledi.