İktidara çapraz ateş

İYİ Parti’nin Kurucu İl Başkanı İlhan Engin ve İl Başkanı Mehmet Çıvgın, partilerinin üçüncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama programında yaptıkları konuşmalarda iktidarı hedef alırlarken, Genel Başkanları Meral Akşener’e destek verdiler.

Engin, gerçek gündemin ekonomideki kötüye gidiş olduğunu ancak iktidarın konuşulmaması için dikkatleri başka yanlara çektiğini söylerken, Çıvgın da, “Çiftçi de ‘Askıda gübre, askıda yem, pompada mazot istiyor” diye konuştu.

 

İYİ Parti İl Başkanlığı partilerinin 3. kuruluş yıldönümünü dün düzenlediği programla kutladı.

Pandemi nedeniyle katılımın sınırlı tutulması amacıyla parti binasında düzenlenen programda konuşma yapan iki başkan, iktidara yönelik eleştirilerde bulundular.

Merkez İlçe Başkanı Aydın Yaman’ın yaptığı ve “Bu dava kimsenin tekelinde değil” diyerek birlik mesajı verdiği açılış konuşmasının ardından söz alan Kurucu İl Başkanı İlhan Engin ve İl Başkanı Mehmet Çıvgın, iktidar eleştirilerinin yanı sıra, siyasi gündemin ilk sıralarında yer alan partileriyle ilgili gelişmelere göndermede bulunarak Genel Başkan Meral Akşener’in yanında olunduğu mesajı verdiler.

Yaman’ın ardından konuşan Kurucu İl Başkanı İlhan Engin, İYİ Parti’nin Türk siyasetine yeni bir nefes, yeni bir umut olduğunu belirtirken, kuruluş aşamasındaki engeli aşmalarında yardımcı olan CHP’ye teşekkür etti.

MHP İl Başkanı olduğu 2002 seçiminde Abana’da yaptığı konuşmadaki ‘Bunlar padişahlık istiyor’ öngörüsünün doğru çıktığını kaydeden Engin, “15 sene sonra da padişahlığı tesis ettiler. Her konuda karar veren bir kişi var. Dolayısıyla görüşlerini açıklayan, tenkit eden durumdan rahatsızlıklarını gündeme getirenler, özellikle basın başta olmak üzere bir şekilde susturuluyor. Ama artık cin şişeden çıktı” dedi.

İktidarın yapılacak ilk seçimi kaybedeceği endişesiyle başta İYİ Parti olmak üzere saldırılarda bulunduğu ifade eden Engin,  “Türkiye’deki gerçek gündem ekonominin kötüye gidişi konuşulmasın, gündemde tutulmasın, konuşulmasın, çiftçinin problemlerinden bahsedilmesin istiyorlar… Mesela Türk çiftçisinin ürettiği buğdaya bin 650 TL fiyat verir. Yurt dışından 2 bin 400 liraya gümrüksüz buğday ithal edildiğini aman çiftçi duymasın diye devamlı bir düşman yaratıp tüm dikkatleri başka yöne çeviriyorlar. Sonrasında soranlara ‘doları maaşla mı alıyorsunuz?’ deniliyor” şeklinde konuştu.

Azerbaycan konusuna değinen ve iktidarın bu konuda kınama dışında farklı şeyler yapması gerektiğini söyleyen Engin, “ ‘Ümmet ümmet’ diye bağırıyoruz. Arabistan Türk mallarını boykot ediyor. Haccı da kabul etmiyor şimdi. Hani ümmetin lideriydin? Çağır İslam devletlerini Türk devletleriyle birlikte kınayalım. Demek ki bir kamuoyu oluşturamamışsın, dünyayı kendine düşman etmişsin” dedi.

Engin, sözlerini şöyle noktaladı:

“Türk milleti bu çıkmazdan İYİ Parti sayesinde çıkacak, hak ettiği yere, demokrasiye yeniden kavuşacak” dedi ve koalisyonlar olmasın diye getirilen sistemin koalisyonları arattığı gibi koalisyonla ayakta kaldığını kaydetti.

İktidarın, milletin gönlünü rahatlatacak bir ifadesi olmadığını, denizin bittiğini söyleyen Engin, “Şu anda Millet İttifakından başka bu milletin bir umudu yok.İYİ Parti’nin üzerinde oynanan oyunlaraen güzel cevabı sayın Genel Başkanımız verdi. Bu mahkemeye intikal etmiş bir durumdur, bu konuda yorum yapmaya gerek yoktur. Mahkeme neticelenince kim haklı kim haksız ortaya çıkacaktır.”

MEHMET ÇIVGIN

İl Başkanı Mehmet Çıvgın ise 3.yaşını kutlayan İYİ Parti’nin “cesur, yürekli vatanseverlerin başlattığı bir hareket” olduğunu, hiçbir güç odağının operasyon yapacağı bir parti olmadığını söyledi.

“İYİ Parti, milletimizin umudu olmuştur, İktidara yürüyüşümüzü hiçbir güç engelleyemez. Bırakın onlar ışıkları yakıp söndürsünler. Güneş yakında yeniden doğacak. Hiç durmayacak hiç sönmeyecek davamızda sürekli büyümeye ve güçlenmeye devam edeceğiz” diyen Çıvgın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hani hatırlayalım… Sözde insaniyet namına askıya ekmek çıkaranlar var ya işte onlar pandeminin ilk zamanlarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mansur Yavaş’ ın halka ekmek dağıtımına engel olanlardır.

Türkiye doğalgaz ile zengin olacakmış gibi sürekli müjdeler veriliyor, ama diğer taraftan doğalgaz faturaları yükseliyor.

Pandemide eğitim süreci de yönetilemiyor. Her seçim zamanı seçmenlere oy uğruna Tablet dağıtan iktidar, tabletleri ve internet bağlantıları olamayan milyonlarca öğrenciyi EBA üzerinden uzaktan eğitime başlattı. İktidaryıllardır her aileye en az 3 çocuk çağrısı yapıyor. Pandemi sürecinde okula gidemeyen öğrencilere bakılamadı, tablet ve bilgisayar verilmedi kardeşler arasında kavgalar başladı, aileler çocuklar karşı mahcup edildi, psikolojileri bozuldu. Varlık içerisinde yaşayanlar yokluk içerisinde yaşayanları görmediler. Damat bakan her aileye 5 bin TL dağıttık dedi. Soruyorum 5 bin TL alanınız var mı? Kim almış?

Çalışandan, emekliden, asgari ücretliden, küçük esnaftan, vergiyi tahsil eden iktidar, ülkenin bu zor günlerinde 5 büyük müteahhitten vergi almadı. Vergi affına soktu. Genel Başkanımız pandemi süreci başladığında çiftçilerimize destek verilerek üretimin hızlandırılması, teşviklerin artırılmasını söylemesine rağmen bunlar yapılmayıp dışarıdan ithal ürünler alınarak Türk Çiftçisi mağdur edilmiştir. İktidarın Türk çiftçisinin kalkınması için teşvikleri uygulayacağı yerde yabancıların ürettiği ürünlerin girişine gümrüğü kaldırması tezat değil midir? Bu uygulamalarla Türk çiftçisinin rekabet şansı olabilir mi?

İhraç ürünlerimize ek vergi uygulayan ülkelere ithalatta gümrüğü sıfırladılar. Sayın Bakan paramız var ki ithal ediyoruz dedi. Paramız varsa neden EYT’liler mağdur edilmeye devam ediliyor? Sağlıkçılarımızın, öğretmenlerimizin, polislerimize söz verilen 3600 ek göstergeleri neden verilmiyor? Neden atanamayan onbinlerce üniversite mezunu genç işsizlere iş verilemiyor?

Şeker pancarı üreticisi kampanya döneminde ürününü teslim etmesine rağmen hala pancar birim fiyatı açıklanmamıştır. iktidar, çalışanlara asgari ücretlilere ve emeklilere %2-3 zam vereceği zaman aylarca medyada boy gösterirken, üreticinin emeğinin karşılığı olan fiyatları açıklamak çok mu zor geliyor. Çiftçilerimiz, ilaca ve gübreye gelen zamlardan dolayı ‘askıda ilaç ve gübre’, yeme gelen zamlardan dolayı‘askıda yem‘, mazota gelen zamlardan ‘pompada mozot‘ uygulamasını istemekteler. Türk Telekom’u soyan Lübnanlı Hariri: Türkiye bana hiçbir şey yapamaz, çünkü rüşvet verdiğim diplomatların belgeleri bende dedi. Yapılan yanlışları kabul etmek zorunda mıyız? Memleket masası dedik yanaşmadılar… Millet meselesi dedik oralı olmadılar…

İYİ Parti’nin sokakta vatandaşla birebir el ele oluşundan rahatsız olanlar, illet zillet diyenler, yuvaya dön çağrısı yapanların karşısında dik duran Genel Başkanımız, il il sokak sokak gezerek vatandaşın dertlerini yerinde görerek mecliste vatandaşların bu söylediklerini dile getiren STK temsilcilerini konuşturarak birilerini rahatsız etmiştir.

Partimizin 2. Olağan Genel Kurulunu muhteşem bir şekilde Ankara Altınpark’ta gerçekleştiren tüm delegelerin hür iradesiyle partilerdeki çalışmayan demokrasiyi çarşaf liste hazırlayarak kongreyi tamamlaması parti içerisindeki birilerini de rahatsız etmiştir.

Haklının yanında olmak sizi sıkıntıya düşürecek olsa da hiçbir zaman haktan ve adaletten ayrılmam diyen bir Genel Başkanımız varken, Sayın Ümit Özdağ, kongrelerde aday olup konuşsaydın gam yemezdik. Diyor ki: ‘Genel İdare Kurulu, Divan Yetersiz, İl Başkanları Yetersiz, Kurultay iradesi yetersiz.’ Ayıptır, ayıp…

Partinin yürütme organlarına bunca hakaret ve aşağılama sana yakışıyor mu? Artık İYİ’lerin vicdanına havalesin… Artık dur demek için, Hak için, Adalet için, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminden kurtulmak için, Güçlendirilmiş, iyileştirilmiş demokratik ve parlamenter sisteme geçilmesi için, Teşkilat olarak bizler, sonuna kadar, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in dimdik yanındayız. Millet bizi çağırıyor.”

Parti binasındaki programa İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın ve İl Yönetimi, Kurucu İl Başkanı İlhan Engin, Merkez İlçe Başkanı Aydın Yaman, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Aydın Böbüroğlu, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Kastamonu Şube Başkanı Hamdi Kaya, partinin ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkan ve yönetimleri ile parti üyeleri katıldı.

Programda İYİ Parti’ye üye olan isimleri temsilen  GüldenKurusüleyman, Işık Karakavuz ve Selahattin Süleyman’a parti rozetleri Mehmet Çıvgın, İlhan Engin ve diğer yöneticiler tarafından takıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU