Üretim yoksa belediye bütçesi yok

İlimizdeki yekûn belediyeler ciddi bütçe sıkıntısı yaşıyor, rutin hizmetler de bile tekerlek zor bela dönüyor, sebebi tek kelimeyle ilin genelini saran “üretimsizlik” pandemisi…
Üretim yoksa, “bütçe” de yok.

Kastamonu belediyelerini “maaş” ödemesi bile düşündürürken…
“Üretim” üssü yerleşimlerin belediyeleri bütçelerini katlıyorlar.

“Üretim” varsa…
“Bütçe” var.

“Tuzla Belediyesi” misal…
“Üniversite” kuruyor.

Yanlış okumadınız…
“Türkiye’nin ilk uygulamalı Temel Bilimler Üniversitesi’ni kurma çalışmalarını sürdürüyoruz. Kamu-Sanayi-Üniversite işbirliği ile kuracağımız üniversite, rekabet gücü ve refah seviyesi yüksek Türkiye vizyonuna hizmet edecek.”

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Dünya gazetesine yaptığı açıklamada YÖK’e başvuru sürecine geldiklerini kaydederek  “Tepeören’de bulunan toplamda 141 bin 767 metrekarelik alanda kurulması öngörülen üniversitemizin toplam yatırım bedeli 300 milyon lira. Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı çatısı altında Türkiye Temel Bilimler Üniversitesi ile dışa bağımlılığı azaltan, yenilikçi buluşlar ile sanayileşmiş ve küresel pazara hitap eden ürünler imal etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Belediye evvela “vakıf” kurmuş…
“GİSBİR, Gebze OSB, sanayinin önde gelen temsilcileri ve akademisyenleri” vakıf üyesi.

“OSB” kuruyor Tuzla Belediyesi…
“Biyoteknoloji OSB”.

“Topraksız tarım” projesi yürütüyor…
Milyonlarca metrekare alan üzerinde.

Kastamonu belediyelerinin bütçesi “düşerken”, Tuzla Belediyesi’nin bütçesi 3 yılda “7” kat nasıl arttı?..
“Bütçemiz ağırlıklı olarak; emlak, ruhsat ve iskan bedelleri gibi çeşitli vergi gelirlerinden oluşuyor. 350 milyon liralık bütçemiz var. Göreve geldiğimizde bu rakam 48 milyon liraydı. Bütçeyi 3 yılda yedi kattan fazla artırdık.”

Üretim “var” Tuzla’da…
Üretim “yok” Kastamonu’da.

MUSTAFA AFACAN