Ilgaz’a Cumhuriyet tırmanışları

Ilgaz Büyükhacet ve Küçükhacet tepelerine Cumhuriyet’in 96. Yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde dağcı grupları tarafından tırmanışlar gerçekleştirildi.

Kastamonu’dan Pazar günü yola çıkan grup Büyükhacet ve Küçükhacet zirvelerine trans yürüyüş gerçekleştirdi. Türkiye Dağcılık Federasyonu Kastamonu İl Temsilciliği ve KADASK’dan 6 sporcunun katılımıyla 12 saat süren faaliyette 20 kilometre yol yüründü.

Kastamonu ekibi güzergahta ilerlerken “Gezginlerin Rotası” isimli Ankara dağcılarına ve “Kudak” adlı Koç Üniversitesi dağcılık kulübü üyelerine rastladı.

 

ÇANKIRI EKİBİ

Bir diğer etkinlik ise Çankırı Valiliği’nin organizesinde gerçekleşti. Ilgaz Küçükhacet zirvesine Dağcılık Federasyonu Çankırı Temsilciliği ile Çankırı Dağcılık Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü tarafından tırmanış gerçekleştirildi. Ankara ve Çankırı’dan toplam 8 sporcunun katılımıyla gerçekleşen tırmanışta Çankırı ekibi de dönüş yolunda Beyazıt Üniversitesi Dağcılık Kulübü ile karşılaştı.

Dağcılar zirveye ulaştıklarında Türk bayrağı açarak Cumhuriyet’in 96. Yıldönümünü de saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuyarak kutladı.