Ilgaz’da değişim rüzgarı

ASÜER Yatırım ve Danışmanlık AŞ,Kastamonu Holding tarafından 49 yıllığına kiralandıktan sonra Ferko İnşaat’a devredilen llgaz MountainResort Otel için de harekete geçti.

Ferko Holding’in farklı yönlerdeki yatırımları sebebiyle işletmeyi devretmeyi planladığını bildiren Kastamonu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sudi Topal, ASÜER Yatırım ve Danışmanlık AŞ ile prensipte anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Sudi Topal, “llgaz MountainResorst Tatil Köyü kapanırsa dağın istikbali gider, kimse de yatırıma gelmez. Konuyu Ferit Meriçten ve Aydoğan Süer ile masaya yatırdık. Prensipte anlaşma sağlandı. Yeni yapılanma ile orası uçacak. Kayak pistlerini de oraya katacağız” dedi.

llgaz MountainResorst Tatil Köyü projesinin yatırım ortağı Bayındır Holding’in 2001 yılında Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmesiyle birlikte yarım kaldığını, Kastamonu Holding’in de hisselerini bu sebeple Ferko İnşaat’a devrettiğini anımsatan Sudi Topal şu açıklamaları yaptı:

“ Ilgaz Tatil Köyü projesine Bayındır Holding ile başladık. Yaklaşık 40 kilometre kayak pisti ve 500 yataklı otel projesi planladık. Otelleri ve kayak pistlerini aldık. O dönem yaklaşık 50 milyon dolarlık bir projeydi. 2001 krizi patladı. Ortağımız olan Bayındır Holding’e devletimiz el koydu. Tesisin yarım kalmasının yanı sıra borçlar da bize kaldı. Kastamonulular olarak oraya otel yapamadık. Konuyu Ferit Meriç’ten ile paylaştım. Ferit Bey oraya büyük paralar harcayarak Ilgaz MountainResort’u yenilerken yanına yeni bir otel daha yaptı. Bu yaptıklarım ile ilgili hiç pişman değilim. Çeşitli zorluklar, sıkıntılar oldu ama bu benim için bir memleket meselesi. Ben memleket meselesinde hiç pişman olmadım. Memleketle ilgilenirken de yorulmuyorum.” (İstamonu)