İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetlerinde 6. dönem

Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı’nınİlim Hikmet Sofrası etkinliği kapsamında başlattığı ‘Cumartesi Sohbetleri’nde 6. Dönem, Bayraklı Konak’taki onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından hafta sonunda başladı. Programın 152. hafta konuğu Prof. Dr. Süleyman Uludağ oldu.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi, “İlimizde 1967-1970’lı yıllarda Kastamonu İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik ve müdürlük görevi yaptığı süre içinde talebe yetiştirmiş olan Türkiye Diyanet Vakfı üyesi İlahiyatçı ve Tasavvuf Tarihi Profesörü Amasya Akyazılı olan Dr. Süleyman Uludağ hocamızla ‘İslam’da emir ve yasakların Hikmetinin’ anlatılacağı 6’ncı dönemin ilk sohbetini bugün gerçekleştiriyoruz. Vakfımız bundan 400 kusur yıl önce başlamış olan bu ilim irfan okulunun zerre miktarı da olsa devam ettirmek düşüncesiyle Cumartesi İlim Hikmet Sohbetlerini başlatılmış olup, 6. dönem 152’nci Haftaya da ulaşmış bulunuyoruz. İnşallah bu uzun yıllarda devam edecektir. Bu sohbetlerin ilimiz ver ülkemiz için hayırlara, birlik ve beraberliğe vesile olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Programımıza katılan, katkı ve destek veren tüm herkese de vakfımız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından “İslam’da emir ve yasakların hikmeti” konulu konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Süleyman Uludağ, “Uzun süre burada görev yaptım. Buradan ayrıldıktan sonra hiçbir zaman Kastamonu’yu ve vefakar halkını unutmadım. Onlarla olan hatırlarımı en canlı şekilde yaşatmaya çalıştım. İslam’da emir ve yasakların hikmeti hakkında bir kitap yazdım. Kitapta 5 tane temel fikir var. Bütün Müslümanlar mezhebi ne olursa olsun, meşrebi ne olursa olsun bu 5 temel fikirde müttefiktirler” diyerek kitabın içeriği hakkında bilgi verdi.

Şeyh Şaban-ı Veli Camii Külliyesi Bayraklı Konak’ta gerçekleştirilen programa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi, önceki dönem Başkanı Muharrem Avcı, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel, Kas-Der Kurucu Başkanı Yavuz Ballık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ’a program sonunda Mehmet Yurt ve Mehmet Çiftçi tarafından hediye verildi. Katılımcılar programdan sonra Vakıf tarafından ikramda bulunuldu.

Prof. Dr. Süleyman Uludağ, ayrıcaCumartesi günü öğle namazı öncesinde Nasrullah Camii’nde cemaate vaaz verdi.

 

Cengiz MUHZİROĞLU