İlimizde tahsilat oranı yüzde 78

Vergi Haftası’nın açılışında Vali Yaşar Karadeniz’i birim müdürleriyle birlikte ziyaret eden Defterdar İhsan Mintaş, amaçlarının vergi bilincinin oluşturulması, piyasada vatandaşın gönüllü uyumunun sağlanması olduğunu söyledi.

Mintaş, ilimizde tahakkuk eden verginin yaklaşık yüzde 78 oranında tahsilatının yapıldığını da belirtti.

“31. Vergi Haftası” dolayısıyla Defterdar İhsan Mintaş ve beraberindeki heyet, Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti.

Ziyarete, Defterdar İhsan Mintaş, Personel Müdürü Recep Aluçdibi, Vergi Dairesi Müdürü Murat Saydam,  Gelir Müdür Vekili Cengiz Kara, Muhasebe Müdürü Fatih Kafaoğlu ve Personel Hasan Doğan katıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, ziyaretteki konuşmasında, “Vergi haftasını kutluyorum. İnşallah bu haftaların kutlanmasıyla ülkemizde vergi bilincinin gelişmesine katkı sağlanır.  Eskilerden kalma kamu spotu vardır;‘size yol, su, elektrik olarak geri dönecektir’ denir.Hakikaten sadece yol, su, elektrik olarak değil tüm kamu hizmetleri açısından, sosyal hizmetleri açısından, yatırım hizmetleri açısından bize geri dönmektedir. En önemlisi her ilde toplanan vergi o ile aktarılan İl Özel İdaresi ve Belediye paylarını etkilemektedir. Bir ilde ne kadar çok vergi toplanırsa İl Özel İdaresine ve Belediyelere de o kadar fazla pay gelmektedir. Dolayısıyla bu o ilin, gelişmesi, kalkınması anlamına gelmektedir. İlimizde de vergi toplama oranı olarak 2020’de hedeflediğimiz noktaya inşallah el birliği ile sizlerin gayretleri ile ulaşacağımıza ve ilimize bunun sonucunda yeni yatırımların kazandırılacağına inanıyorum. Vergi Haftanızı kutluyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının vergi bilincinin oluşturulması, piyasada vatandaşın gönüllü uyumunun sağlanması olduğunu söyleyen Defterdar İhsan Mintaş, Tahakkuk eden verginin yaklaşık % 78 oranında tahsilatının yapıldığını belirtti.