İlmek ilmek emek

Gazetemiz bugün 44 yaşına giriyor.
Karadeniz ismiyle yayına başlayıp 1974’te Kastamonu adını alana kadar geçen 6 yılı da eklerseniz, tam 50 yıllık bir gazete, şu an elinizde tuttuğunuz…
Köklü Kastamonu basınının en büyük köklerinden biri olmuşuz geçen onca yılda.
Yarım asırlık bu gazetenin en genç üyesi olmak heyecan verici.
Bir de, ikinci sayfamızda yer alan “Zaman Tüneli”ni hazırlayan kişiyseniz, her gün geçmiş yılları, o yılların sayılarını inceleye inceleye geliyorsanız bu duygu daha da derinleşiyor.
Bu arada, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin (KGC) başarı ödüllerinden birine layık görülmüş olmak, gururu da ekliyor bu heyecanın içerisine.
Hele hele gazetemizin 35 yıllık yazarı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski ve neredeyse çocukluğundan bu yana işin matbaa boyutunda ter dökmüş, emek vermiş Baskı Ustamız Orhan Ağabeyle (Kaybandıoğlu) birlikte ödül alanlar arasında bulunmak ayrı bir gurur kaynağı.
KGC bu yıl çok isabetli bir kararla “Basın Hizmet Ödülü”nü yerel gazetelerimizin baskı ustalarına verdi.
Sonuna kadar hakkedilmiş bir ödül olarak görüyorum bu kararı, işin içindeki herkes gibi.
Çünkü onlar yerel gazetelerin gizli kahramanları…
Gecelerini bu işe vermiş, dur durak bilmeden çalışmış “mürekkep yutmuş” basın emekçileri…
Orhan Ağabeyin, filmini çekip baskıya vereceği sayfaların çıktılarını almak için her akşam ofise geldiğinde yüzündeki ifade, onca yıl geçmiş olmasına karşın işini hâlâ nasıl bir sevgi ve sorumluluk duygusu içerisinde yaptığını yansıtıyor ki, “O ödül sana binlerce kez feda olsun” demekten kendinizi alamazsınız.
Ben şimdi 2017’deki Basın Hizmet Ödülü’nün de gazete dağıtımını gerçekleştiren arkadaşlarımıza verileceğini düşünüyorum.
Bir gizli kahraman da onlar çünkü. Sabahın ilk saatlerinde yollara düşüp, gazeteleri kapınıza kadar getiren, bu ödülü binlerce kez hak ettiklerine inandığım arkadaşlarımız.
Yerel gazete abonelerine her sabah sessizce “günaydın, hayırlı işler” diyen, ortaya çıkan ürünü servis edip okunmasını sağlayan isimler onlar…
Kastamonu’da Basın Hizmet Ödülü’nü fazlasıyla hak eden bir kitle daha var ki, o da, diğer kentleri kıskandıran ölçüde gazetelerine sahip çıkan okurlarımız…
Yani sizler…
Hepinize çok teşekkürler…