İnebolu yolunda Cengiz İnşaat tek kaldı

  • ENR Türkiye’nin verilerine göre 2019 yılında, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun geçici 4. Maddesi kapsamında toplam 47 değişiklik gerçekleşti.
  • Özaltın firması, Cengiz İnşaat’la birlikte aldıkları 1.4 milyarlık Kastamonu-İnebolu yolu projesinden çekildi. Özaltın’ın hisselerini ihaleyi birlikte üstlendiği Cengiz İnşaat devraldı.

 

ENR Türkiye’nin verilerine göre, 2019 yılında, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nun geçici 4. Maddesi kapsamında toplam 47 değişiklik gerçekleşti.Bu 47 değişiklik içerisinde, Kastamonu-İnebolu Yolu bazı kesimlerinin yapım işi de bulunuyor. Özaltın firması, Cengiz İnşaat’la birlikte aldıkları 1.4 milyarlık projeden çekildi.

Özaltın firmasının hisselerini, bu ihaleye birlikte girdikleri ortağı Cengiz İnşaat devraldı ve ilimizde şu an sürmekte olan büyük işlerin başında gelen projenin tek üstlenicisi oldu. Bu projede devir işleminden sonra tek kalan Cengiz İnşaat, Gelibolu-Eceabat Yolu projesinde BarvaMüşavirlik’e, Amasya-Turhal arası yol işinde ise Taşyapı’ya hisse devri yaptı.

Söz konusu madde, 31 Ağustos 2018 öncesi ihalesi yapılmış, sonrasındaki kur çıkışı ile “imalat girdilerindeki beklenmeyen artışlar nedeniyle” sıkıntı yaşayan müteahhitlere “teminatlan yanmadan, devir veya fesihten kaynaklanan kısıtlama ve yaptırımlara” maruz kalmadan işten çekilme olanağı getiriyor. (Dünya)