İnebolu’da çekilen Mustang, Altın Küre adayı

Altın Küre adayları açıklandı

 Hollywood Yabancı Basın Birliği üyesi 90 kadar gazeteci ve eleştirmenin belirlediği Altın Küre Ödülleri adayları açıklandı. Bu yıl 73. kez sahiplerini bulacak ödüller, 10 Ocak’ta Ricky Gervais’in sunduğu törende dağıtılacak. İnebolu’da geçen bir hikayeyi ele alan Deniz Gamze Ergüven’in Mustang filmi, 2016 Altın Küre Ödülleri’nde aday gösterildi.

 

2016 Altın Küre Ödülleri adaylarında Türkiye için en dikkat çeken ayrıntı ise ‘Mustang’ filminin de listede yer alması oldu. Karadeniz kıyısında yaşayan beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanan ve başrollerini Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu ile İlayda Akdoğan’ın paylaştığı film, Fransa’dan yabancı dilde en iyi film kategorisinde aday gösterildi.

Türkiye, Fransa, Almanya ortak yapımı film Cannes’da ‘ Europa Cinemas Label ’ ödülünü, Odesa’da ‘ Büyük Ödül ’ü ve ‘ En İyi Yönetmen ’i, Saraybosna’da ‘ En İyi Film ’i ve filmin beş genç oyuncusuna birden verilen ‘ En İyi Kadın ’ı, Batum’da yine aynı beş oyuncunun paylaştığı ‘ En İyi Kadın ’ı kazanmıştı. Film aynı zamanda Fransa’nın Oscar adayı.