“İşçiler değil patronlar yargılanmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Kastamonu İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Mustafa Atay’ı tutuklu bulunduğu Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde ziyaret etti.

İstanbul 3. Havalimanı inşaatındaki olumsuz çalışma koşullarını protesto eylemine katıldıkları için gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınan daha sonrada tutuklanan 24 işçi arasında yer alan Kastamonu İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Mustafa Atay’la yaklaşık 1 saat görüşen Milletvekili Baltacı ile İl Başkanı Erbilgin, baba Şeref Atay’la da bir araya geldi.

Cezaevi ziyareti sonrası açıklama yapan Milletvekili Hasan Baltacı, yargılanması gerekenlerin 3.Havalimanı işçileri değil, işçileri insani olmayan koşullarda çalıştıran ve çalıştırılmasına göz yumanlar olduğunu söyledi.

“ATAY VE EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZ

BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALIDIR”

İşçilerin haklı taleplerinin Türkiye’nin gerçeklerini gözler önüne serdiğine dikkat çeken Milletvekili Hasan Baltacı, şunları söyledi:

“Asıl suçlu işçilerimiz değil, insanlık dışı çalışma koşullarına onları mahkum eden patronlarıdır. Hak ihlallerine sebep olanlar ve işçilerin insani olmayan koşullarda çalıştırılmasına göz yumanların yargılanması gerekirken, tam tersi 3.Havalimanı’nda hakkını arayan 24 emekçimiz tutuklandı. Türkiye’nin gözü önünde cereyan eden tüm bu gelişmelere rağmen 3.Havalimanı inşaatında çalışma koşulları düzeltilmemiştir. Binlerce işçi kardeşimiz tehdit ve baskı altında halen çalıştırılmaya zorlanmaktadır. Habersiz işten atılanların işe iade edilmesi, servis sorununun çözülmesi,  yatakhane, lavabo, banyo temizliklerinin düzenli olarak yapılması, tahtakurusu sorununun giderilmesi, işçilere dönük aşağılayıcı muamelelerin engellenmesi, maaşların tamamının hesaba yatırılıp elden maaş ödemesi yapılmaması, geçmişe dönük ödenmeyen ücretlerin ödenmesi, havalimanında yaşanan iş cinayetlerinin çözülmesi, 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilere ödemelerin yapılması ve işçi kıyafeti verilmesi talepleriyle iş bırakan 3.Havalimanı işçilerimiz Türkiye’nin gerçeklerini göz önüne serdikleri için biber gazı, haksız gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya kalmıştır. 2 yıl süren OHAL’e grevleri önlemek için son vermediklerini itiraf edenler, saray rejimiyle kalıcı hale getirdikleri uygulamalarla hakkını arayan tüm yurttaşları zorbalıkla sindirmeye çalışmakta, vatan hainliğiyle suçlamaktadır.3.Havalimanı işçilerinin başlattığı direnişanlam itibariyle 14 Eylül’e bugüne sıkıştırılamayacak kadar büyüktür.  3.Havalimanı direnişi uzun yıllardır ülkemizin birçok ilinde düşük ücret, az masraf, çok iş mantığı altındaezilen işçi ve emekçinin ekonomik krizle birlikte artık dayanacak gücünün kalmadığının dışa vurumu, son çığlığıdır.Olması gereken dünkünden daha çok işçi emekçinin yanında yer almaktır. İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcımız Mustafa Atay ve arkadaşlarının haklı mücadelesi, bizim mücadelemizdir. Haksız ve hukuksuz yere özgürlüklerine ambargo konulan Mustafa Atay ve diğer emekçi kardeşlerimiz bir an önce serbest bırakılmalıdır.”

HİKMET ERBİLGİN

CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcımız Mustafa Atay’la yaklaşık 1 saat kadar görüştük. Sağlık durumuyla ilgili endişelerimiz vardı. Sağlık durumunun iyi olduğunu gördük. Başkan yardımcımız Atay’ın tüm işçi arkadaşlarına ve parti emekçilerine selamı var. 3.Havalimanı işçilerinin 15 maddeyle dile getirdikleri talepleri 14 Eylül’de başlattıkları direnişte ne kadar haklı olduklarının kanıtıdır. Haklı olanı yıldırma politikaları sonuçsuz kalacaktır. İşçinin hakkına göz dikenler er geç cezasını bulacaktır. Hakkını almayan tek bir işçi kalmayana kadar havalimanı işçilerinin yanında olacağız. Hukuksuzca tutuklanan İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcımız Mustafa Atay ve diğer işçi kardeşlerimiz serbest kalana kadar mücadelemiz sürecek.”

Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi 3’ncü sınıf öğrencisi olan ve okul harçlığını çıkarmak için yaz tatilinde 3.Havalimanı inşaatında çalışmaya başlayan Mustafa Atay, 15 Eylül’de gözaltına alınmış, 18 Eylül’de ise tutuklanmıştı.