İSO 500’de Kastamonu bağlantılı 9 şirket

İstanbul Sanayi Odası, 2020 yılı performanslarına göre “Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi”ni (İSO 500) açıkladı. Listede biri ilimizde kayıtlı olmak üzere Kastamonu bağlantılı 9 şirket yer aldı.

Cideli Arslan ailesinin İÇDAŞ’ı, Kastamonu bağlantılı firmalarda liderliğini sürdürdü. Geçtiğimiz yıl 16.sırada yer alan İÇDAŞ, bu yıl 12.sıraya çıktı.

Oda kaydı ilimizde olan tek şirket konumundaki Eti Bakır AŞ ise, 7.4 milyar lira üretimden satışla 38’incilikten 24’üncülüğe yükseldi.

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 Araştırması”na göre Kastamonu bağlantılı toplam 9 firma listede yer aldı.

Cideli Arslan ailesinin İÇDAŞ’ı, Kastamonu bağlantılı firmalarda liderliğini sürdürdü. Geçtiğimiz yıl 16.sırada yer alan İÇDAŞ, bu yıl 12.sıraya yükseldi.

Oda kaydı Kastamonu’da olan tek şirket yine Eti Bakır oldu. Kastamonu Entegre ise bu yıl 46’ncılıkta kendisine yer buldu. Kronospan Orman Ürünleri ise istikrarlı yükselişini devam ettirerek 398’incilikten 335’inciliğe tırmandı.

Arslan ailesinin bir diğer şirketi İÇDAŞ Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş. ise 18 basamak birden gerileyerek bu yıl 81’inci sırada yer aldı. Her iki şirketin kaydı da Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda yer alıyor.

İnebolulu Çolakoğlu ailesinin sahibi bulunduğu Çolakoğlu Metalurji A.Ş. ise listede genel sıralamada 13’üncü sırada yer aldı.

Listede yer alan bir diğer Kastamonu bağlantılı şirket, bir fabrikası da ilimizde kurulu bulunan Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. oldu. Bu yıl listede 2 basamak gerileyen Kastamonu Entegre, İSO 500 genel sıralamasında 46’ıncı oldu. Kastamonu Entegre, İstanbul Sanayi Odası’na kayıtlı bulunuyor.

Oda kaydı ilimizde bulunan İSO 500’deki tek şirket olma üzelliğini korumaya devam eden Eti Bakır ise İSO 500 genel sıralamasında 24’üncü sırada yer aldı. Geçen yıl 38. sırada bulunan Eti Bakır A.Ş., 14 basamak birden yükselmiş oldu. Eti Bakır AŞ, öncekiyıllarda sıralamadaki yerinin gizli tutulmasını talep ediyordu. Bu yıl açıklanmasını istedi.

Tosyalı bir ailenin sahibi olduğu Tosyalı Demir Çelik Sanayi A.Ş. ise yine İS0 500 sıralamasında yer alan bir diğer Kastamonu bağlantılı şirket oldu. İS0 500 genel sıralamasında 138’inci olan şirket, geçtiğimiz yıla oranla 38 basamak birden sıçradı.

Kastamonulu Kadiroğlu ailesinin şirketi olan Elvan Gıda ise 236. sıradan 237. sıraya geriledi. Bir diğer Kastamonu bağlantılı şirket Çatalzeytinli Üntel Kabloları ise listeye 500’ncü sıradan dahil oldu.